Dünya Haberleri

  Kosova başbakanlık binası önündeki gösteriye müdahale: 56'sı polis 150 yaralı

  DHA / AA
  28.01.2015 - 16:55 | Son Güncelleme:

  Kosovalı Arnavut annelere 'vahşi' diyen Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı Aleksandar Jablanoviç'in halen görevden alınmayışını protesto eden Vetvendosye Hareketi üyeleri, Kosova'nın başkenti Priştine'de bulunan Başbakanlık binası önünde gösteri yapmak isteyince polis müdahalede bulundu. Göstericilerin taş yağmuruna polis de biber gazı ile müdahale etti. Çıkan çatışmada 56’sı polis olmak üzere 150 kişi yaralandı. Polis Priştine Belediye Başkanı Şpend Ahmeti’yi ve bazı eylemcileri gözaltına aldı. Ahmeti daha sonra serbest bırakıldı.

  Kosova başbakanlık binası önündeki gösteriye müdahale: 56sı polis 150 yaralı

  PRİŞTİNE’de polis ile protestocular arasında 6 saat süren çatışmaların ardında başkentin cadde ve sokakları harabeye döndü. Kosova’nın bağımsızlığından bu yana başkent Priştine’de yaşanan en şiddetli protestolarda resmi rakamlara göre 150 kişi yaralandı, 38 kişi gözaltına alındı.

  Protesto gösterilerinin ardından Kosova Polisi Genel Müdürü Şpend Macuni ve Devlet Başsavcı Vekili Süle Hoca, olaylara ilişkin açıklama yaptılar. Macuni, çıkan olaylar sırasında 2’si ağır olmak üzere 56 polisin yaralandığını açıkladı. Polisin plastik mermi kullandığını kabul eden Macuni, olayların şiddeti nedeniyle müdahalenin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Devlet Başsavcı Vekili Süle Hoca 38 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Priştine Üniversite Hastanesi ise polisler ile toplam olarak 150’ye yakın kişinin yaralandığını açıkladı.

  OLAYLAR ÖĞLE SAATLERİNDE BAŞLADI

  Ülkenin kuzeyindeki Mitrovitsa kenti yakınlarında bulunan "Trepça" firmasına ait madenin kamulaştırılmasını ve Sırp kökenli Bakan Yablanoviç'in görevden alınmasını talep eden çok sayıda vatandaş, öğle saatlerinde şehir merkezinde toplandı.

  Vetvendosye Hareketi tarafından düzenlenen ve 10 bin kişinin hazır bulunduğu protestolarda, AAK partisi milletvekili Donika Kaday Buyupi konuşmaya başladığı anda, Kosova polisi başbakanlık binası önünde toplanan ve barikatları aşmaya çalışan göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmaya başladı. Polis zırhlı araçlarla protesto edenlere müdahale etti. Kosova Polisi plastik mermi de kullanmaya başladı. Sakin başlayan protestolar çatışmaya dönüştü ve olaylar Priştine geneline yayıldı.  Gazdan ve plastik mermilerden kaçan göstericiler Zahir Payaziti Meydanı’na doğru kaçmaya başladı. Polisin çok sayıda eylemciyi gözaltına aldığı gösterilerde müdahale devam ediyor. Polis Zahir Payaziti Meydanı’nda göstericileri tazyikli su, gaz ve plastik mermilerle ile uzaklaştırmaya çalışıyor. Göstericilerin polise taş ve soplarla saldırıyor.

  Kosova başbakanlık binası önündeki gösteriye müdahale: 56sı polis 150 yaralı

  Protesto sırasında yaralanan Vetvendosye Hareketi lideri Albin Kurti DHA’ya konuştu. Bugünkü protestolarda yaralanan Vetvendosye Hareketi lideri Albin Kurti, Kosova Polisinin müdahalesini ve plastik mermi kullanmasını kınayarak, Kosova Hükümetinin, Sırp yanlısı bir hükümet olduğunu ileri sürdü. Kurti, protestoların yalnız Priştine’de kalmayıp Kosova geneline yayılacağını belirtti.

  Kosova başbakanlık binası önündeki gösteriye müdahale: 56sı polis 150 yaralı

  Kosova başbakanlık binası önündeki gösteriye müdahale: 56sı polis 150 yaralı

  Kosova başbakanlık binası önündeki gösteriye müdahale: 56sı polis 150 yaralı

  Eylemcilerin arasında bulunan Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti'nin de polis tarafından gözaltına alındığı ancak daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

  Kosova başbakanlık binası önündeki gösteriye müdahale: 56sı polis 150 yaralı

  Ahmeti, serbest kaldıktan sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, protestoda güvenliği sağlayan üst düzey bir emniyet mensubunun kendisine "seninle işim var" diyerek gözaltına aldığını ileri sürdü.

  Ahmeti, "Görünen o ki beni tutuklaması yönünde emir almıştı. Yanıma gelerek, 'Başkanım, seninle işim var' dedi. Kolumu kıvırırken 'Tutuklusun' dedi. Nedenini sorduğumda ise bunu daha sonra açıklayacağını söyledi. Beni karakola götürdüler. Daha sonra Priştine Polis Şefi geldi ve beni işaret ederek 'O tutuklanamaz' dedi" şeklinde konuştu. Ahmeti ayrıca, bugün sıradan bir vatandaş olarak protestoya katıldığını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı