"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Koşmayın yürüyün

ÜLKEMİZİN ünlü Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Profesörü Bingür Sönmez diyor ki: ‘Her yaşta spor yapmak gereklidir ama 40 yaşını aşmış insanlar da önüne gelen her sporu yapamaz. Dolayısıyla, belirli yaşı geçenler için en uygun spor biçimi belirlenen ölçülerde yürüyüş yapmaktır...’

Pursaklar Belediyesi’nin, kendine göre belirlediği ve sürdürdüğü bir etkinlik var. ‘Dedeler Koşusu’.
Her sene düzenlenen bu etkinliğe yaşı 60, 70, hatta 75 olan kadın, erkek tüm dedeler, nineler katılmakta...
Bu kadar sayıda insanın, herhangi bir doktor kontrolünden geçtiğini sanmıyoruz.
Hele hele işin içine, ömrü hayatında bir kez tatil yapmamış, deniz yüzü görmemiş, ılıca, kaplıca nedir tanımamış insanlara, bir de avanta ‘kaplıca tatili’ ödül olarak konulunca, sağlık kontrolü falan hak getire!
Ne yazık ki, bu bölgede yaşayan insanlarımızın bilim, ilim adamlarının söylediklerine kulak verdikleri de söylenemez. Onların izlediği yayınlarda bu tür şeylere yer yoktur!
Nitekim Pursaklar Belediyesi’nin 5. kez düzenlediği ‘Geleneksel Dedeler Nineler Koşusu’ bu yıl acı bir sonla tamamlandı. Yarış tamamlandıktan kısa bir süre sonra Tarık Tunay adlı vatandaşımız kalp krizi geçirdi, 63 yaşındaki yurttaşımız hayatını kaybetti.
Bunun sorumlusu olmayacak mı?
Burada ülkemizin bir acı gerçeği daha ortaya çıkıyor.
Hadi diyelim ki, insanlarımızın çoğu deniz, plaj nedir bilmiyor. Trilyonlarca rant ile uğraşan; deresinden, tepesinden yine trilyonlarca liralık şantiyeler yükselen bu beldede, belediye istese tüm Pursaklıları koşturmadan, bayıltmadan, öldürmeden kaplıcaya gönderebilir...
Ama, şantiye yerine zihniyet yükselmiyor ki! C.M.

Seçim var diye arada kaynamak istemiyoruz


2010 KPSS kopya skandalı nedeniyle uzun zamandır mağduriyetinin giderilmesini bekleyen, ÖSYM’nin geleceğine gölge düşürdüğü öğretmen adaylarıyız. Bilindiği üzere Sayın Bakanımız mağduriyetimizi gidermek için 1 Haziranda 30 bin kadrolu ek alım yaparak bizim mağduriyetimizi gidermek istemektedir. Bu taktirle ve teşekkürle karşıladığımız bir durumdur.
Fakat gözden kaçan bir durum var, o da verilen bu 30 bin rakamı sıfırdan atama değildir. Yani zaten atanmış olan sözleşmeli öğretmenler 2009/2010 puanlarını kullanarak tercih hakkına sahiptir. Onlara da doğal olarak başvuru hakkı doğuyor ve bize tanınan kadrolara onlar yerleştiriliyor. Tercih yapan sözleşmeli öğretmenlerin bize verilen kadrolara yerleştirilmesiyle yeni atama yapılmış olmayacaktır. Zaten atanmış olan sözleşmeli öğretmen bu defa kadrolu atanacaktır. Bu duruma dikkat çekmek istiyoruz.
2010 KPSS Mağduru Öğretmen Adayları

Aksayan PTT faaliyetleri


ABD’den gelen bir koli, PTT kurye dağıtıcısı tarafından 24 Martta evimin bulunduğu site içerisinde zayi edildi. Zararımın karşılanması için 29 Martta Çankaya PTT Müdürlüğü’ne başvurdum. Bir buçuk aydır bekliyorum. Durumu Ankara PTT Başmüdürlüğü’ne de bildirmeme rağmen hala geri dönüş olmadı. PTT ne zaman ki bu dağıtım işini taşeron firmalara devretti bu tarzda olaylar ne yazık ki çokça yaşanır oldu. Yabancı ülkelerden gelen postaların güvenliği için kendi markamız PTT dururken yabancı firmalarlarla mı çalışmalıyız?
Gültekin CANDEMİR
(gultekincandemir@yahoo.com)

GÜNÜN SÖZÜ


“Söz özgürdür, iş sessizdir, uyuyan ise kördür.”
(Schiller)
X