Gündem Haberleri

  Köşk'ün başına İnönü'nün eski danışmanı atandı

  Hürriyet Haber
  27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, sağ kolu olan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne İzmir Valisi Kemal Nehrozoğlu'nu atadı. Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkan Yardımcısı Serhat Kerman da Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü'ne getirildi.

  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevini, yasaklı yıllarından bu yana Süleyman Demirel ile birlikte çalışan, bir dönem Başbakanlık Müsteşarlığı da yapan Necdet Seçkinöz yürütüyordu. Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürü Şükrü Çukurlu da eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le Güniz Sokak'a inmişti.

  Aslen Mardinli olan Nehrozoğlu, 23 Nisan 1940'da Diyarbakır'ın Lice ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni 1961 yılında bitiren Kemal Nehrozoğlu, memuriyete İçel İl Maiyet Memuru olarak başladı. Çeşitli ilçelerde kaymakamlık yapan Nehrozoğlu, Türkiye Amme İdaresi Enstitüsü'nü bitirdi, İngiltere Leeds Üniversitesi'nde ‘‘Kalkınma İdaresi’’ konusunda lisans üstü çalışma yaptı.

  1981 yılında Muğla Valiliği'ne atanan Kemal Nehrozoğlu, ANAP iktidarı döneminde 1984-1989 yılları arasında Merkez'e alındı. SHP eski lideri, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve Hikmet Çetin'in yakın arkadaşı olan Nehrozoğlu, 1989 yılında emekliye ayrıldı. Nehrozoğlu, 1991 seçimlerinde İnönü'ye kamu idaresi ve seçim bildirgesinin hazırlanması konusunda danışmanlık yaptı.

  Kardeşi Nuri Nehrozoğlu da 1983-87 yılları arasında SHP'den 17'nci dönem Mardin Milletvekili olarak görev yaptı.

  Nehrozoğlu, DYP-SHP iktidarı döneminde 1992 yılında Kocaeli Valiliği'ne atandı. 19 Nisan 1996'da Amasya Valiliği'ne getirilen Nehrozoğlu, 14 Ağustos 1998'de de İzmir Valisi oldu. Kocaeli Üniversitesi'nden ‘‘Onursal Doktora’’ alan Nehrozoğlu, Türk İdareciler Derneği, Türk Bilişim Vakfı ve Mülkiyeliler Birliği üyesi. Meslekte, ‘‘duayen’’ olarak bilinen ve kamu idaresi konusunda çok deneyimli olan Nehrozoğlu, iyi derecede İngilizce biliyor. Kemal Nehrozoğlu evli ve iki çocuk babası.

  Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü'ne getirilen Serhat Kerman, 21 yıldır Kriminal Polis Laboratuvarları'nda çalışıyor. Uzmanlığını balistik konusunda yapan Kerman, Biyoloji-Kimya Şube Müdürlüğü görevini de yürüttü. Son olarak Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkan Yardımcısı olan Serhat Kerman, evli ve iki çocuk babası. Kerman, İngilizce biliyor.

  Kemal Nehrozoğlu Genel Sekreter

  Demokrat, insancıl ve çevreci kişiliğiyle tanınıyor.

  Serhat Kerman Koruma Müdürü

  Washington'da 2 yıl kriminal polisi olarak çalıştı.

  Sezer’in ilk rektör seçimi

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer, ilk rektör atamasını selefi Süleyman Demirel'in adını taşıyan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi için gerçekleştirecek. Rektör Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı, Prof. Dr. Rasih Demirci, Prof. Dr. Bayram Kodaman’dan oluşan 3 kişilik liste, dün YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz tarafından Cumhurbaşkanlığı'na sunuldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı