Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Köşk'te Kürtçe TV kargaşası

  Hürriyet Haber
  09 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Aralık 2000 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in en yakın dış politika kurmayının dün Kürtçe TV konusundaki bir soruyu yanıtlarken sarfettiği sözler, Çankaya Köşkü'nün bu alanda bir reforma sıcak baktığı şeklinde yorumlandı. Ancak toplantıdan sonra Köşk'ten bütün gazete bürolarına soru ve cevapların deşifresi gönderilerek, sözlerin bu şekilde değerlendirilmesinin önüne geçilmek istendi.

  Ankara kulislerini dalgalandıran bu konudaki gelişmeler dün Çankaya Köşkü'nde düzenlenen olağan basın brifinginde yaşandı. Son günlerde önce MİT'in, ardından Genelkurmay'ın farklı içerikteki çıkışlarıyla kamuoyunun gündemine oturan Kürtçe TV tartışması, dün Çankaya'daki olağan basın brifingine de kaydı.

  İlk olarak sözcü Metin Yalman'a Genelkurmay Başkanlığı'nın önceki gün Kürtçe TV konusunda yaptığı çıkış konusuna nasıl baktığı sorusu yöneltildi. Yalman, ‘‘Kendisine bu konudaki değerlendirmesini sormadık. Bu konuda herhangi bir değerlendirmesi olursa onu size bildiririz’’ karşılığını verdi.

  AB İÇİN GEREKLİ ADIMLAR

  Bunun üzerine gazeteciler aynı soruyu bu kez Sezer'in Özel Kalem Müdürü ve dış politikadan sorumlu Başdanışmanı diplomat Tacan İldem'e yönelttiler. İldem, ‘‘Cumhurbaşkanlığı olarak bu konulara; yani genelde demokratikleşme ve insan haklarına nasıl yaklaşılıyor diye sorulursa şöyle cevap vereyim’’ diyerek, şunları ekledi: ‘‘Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinden bağımsız olarak kimi alanlarda atması gerekli adımların Türk halkının hak ettiği beklentilerine cevap vereceği inancındadır.

  Dolayısıyla Cumhurbaşkanımız bu alanda atılması gerekli adımları, AB ilişkilerimiz bağlamında olduğu kadar, ondan bağımsız olarak her halükarda gerçekleştirilmesi gerekli ölçütler olarak görmektedir.’’

  İldem, ardından konuyu Kürtçe-TV sorusuna getirerek, ‘‘Az önce zikrettiğiniz konuda bir görüş açıklama durumunda değilim, belki şu aşamada uygun da olmaz. Ama her halükarda, Türkiye'nin yerine getirmesi gerekli, atması gerekli adımlar vardır. Sanıyorum ki bu konudaki kararlılığını da değişik vesilelerle ortaya koymaktadır’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı