Gündem Haberleri

  Köşk'te kritik toplantı

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Temsilciler Meclisinde oylanması beklenen sözde "Ermeni Soykırım" tasarısına karşı göstereceği tepkileri belirledi. Dışişleri'nin eylem planı, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve hükümetle görüşüldükten sonra, hayata geçirilecek.

  CNN Türk'ün haberine göre; Dışişleri Bakanlığı'nda, dün uzun bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Amerikan Savunma Bakan Yardımcısı  Eric Edelman ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried'in, Ankara temasları ışığında, ABD'ye gösterilecek, muhtemel 'tepkiler' masaya yatırıldı.

  Washington'dan çağrılan, Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Nabi Şensoy'un da katıldığı toplantılara, bakanlık müsteşarı Ertuğrul Apakan başkanlık etti.

  Dışişleri bakanlığı, tasarının oylamasının yapılacağı tarihe kadar, Amerika'ya yapılacak ziyaretlerin iptalinden daha öteye giden ve Ankara'nın tasarının kabulü durumunda göstereceği tepkinin anlaşılmasını sağlayacak adımlar atılacağını belirtiyor.

  Belirlenen strateji, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de sunulacak ve görüşleri alınacak. Gül, bugün öğleden sonra, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Bakanlık Müsteşarı Ertuğrul Apakan ve Büyükelçi Nabi Şensoy'u kabul edecek.

  Tepki stratejisi, Başbakan Erdoğan'a sunulacak ve onayı alınacak. Büyükelçi Şensoy'un, Amerika'ya dönüş tarihi de, hükümetle yapılacak "değerlendirmeler sonunda" kararlaştırılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı