Gündem Haberleri

  Köşk'te dış zirve

  Hürriyet Haber
  10.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyada ve çevremizde gelişen olaylara karşı Cumhurbaşkanı Demirel, dış politikaya ağırlığını koydu ve brifing aldı. Çankaya'daki brifinge Başbakan Yılmaz, Yardımcısı Ecevit, Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu, Dışişleri Bakanı Cem ve Devlet Bakanı Gürel katıldı.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin bir dizi önemli sınavla karşılaştığı dönemde dış politikaya ağırlığını koymaya başladı. Dün Çankaya Köşkü'nde kendi inisiyatifi ile dış politika brifingi alan Demirel, bu brifinglerin kurumsallaşmasını da sağladı.

  Demirel'in üç hafta önce kendisine brifing verilmesi yönündeki talebi üzerine gerçekleşen toplantıya Başbakan Mesut Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve Dışişleri Bakanı İsmali Cem de katıldı. Brifingde şu görüşler ağırlık kazandı:

  KIBRIS'TA İNİSİYATİF DENKTAŞ'TA

  Kıbrıs'ta konfederasyon önerisinin ne kadar süre ile geçerli olacağına dair kararı KKTC Devlet Başkanı Rauf Denktaş verecek. Konfederasyon, sorunun çözümü için en gerçekçi öneri.

  TALABANİ VE BARZANİ'YE EŞİT UZAKLIK

  Türkiye, Kuzey Irak'ta Kürt gruplarına eşit mesafede yaklaşıyor. KDP Lideri Mesut Barzani'den sonra Kürdistan Yurteseverler Birliği Lideri Celal Talabani'nin Ankara'ya gönderdiği heyetle de görüşme yapmak yararlı olacak. Bu görüşmelerde, Talabani'nin PKK'ya destek vermemesi bir kez daha istenecek.

  İRAN'LA AFGANİSTAN KONUŞULACAK

  Türkiye, Afganistan'da karşıt grupların BM denetiminde Ankara'da bir araya getirilmesi görüşünde ısrar etmeli. Bu görüşmeye Taliban güçleri de isterse katılabilir. Türkiye, İran'ı Afganistan'a müdahale konusunda uyarmalı.

  TERÖRÜN MERKEZİ SURİYE

  Suriye'nin, Mesut Yılmaz'ın İsrail'e yaptığı ziyaret nedeniyle açıkladığı görüşleri Türkiye dikkate almamakta haklı. PKK'nın iki numaralı adamı Şemdik Sakık'ın ifadeleri de terör merkezinin Suriye olduğunu açıkça ortaya koydu. Bu ülkeye ‘Hangi ülkeyle ne tür ve ne amaçla ilişkilerde bulunduğumuza dair hiç kimseye hesap verme gibi bir durumumuz olmadığı’ mesajı bir kez daha verilmeli.

  KOSOVA SORUNU

  Sırplar, Kosova'da çok tehlikeli bir oyun içindeler. Bosna Hersek'in ardından Kosova'da da aynı oyunu oynamak istiyorlar. Bu konuda bütün dünyanın dikkatinin çekilmesi için çabalarımızı sürdürmeliyiz.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı