Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Köşk'e yetki tırpanı

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 2000 - 00:01

  Koalisyon ortağı partilerin liderleri dün yaptıkları görüşmede, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın bazı atamalar konusundaki yetkilerinin kısıtlanması için anlaşmaya vardılar. Yasada yapılacak değişiklikle, atamalar ilgili bakanlıklara bırakılacak.

  KOALİSYON ortağı partilerin liderleri, Bakanlar Kurulu kararnamelerinde Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın yasalardan kaynaklanan yetkilerinin kısıtlanmasını kararlaştırdı. Liderlerin aldığı dünkü karar, ‘‘Cumhurbaşkanı'nın yetkilerine ilk tırpan harekatı’’ olarak yorumlandı.

  Cumhurbaşkanı'nın yasalardan kaynaklanan bazı yetkilerinin kısıtlanması fikri ilk olarak Kanun Hükmündeki Kararname konusunda hükümet ile Çankaya arasında yaşanan krizle gündeme gelmişti. Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı'nın bazı kararnameler konusundaki yetkisinin kısıtlanacağını açıklamıştı.

  Ecevit'in bu açıklamasına Yılmaz'dan da destek gelmişti. Ecevit ve Yılmaz, bazı yasalarda düzenleme yapılarak Cumhurbaşkanı'nın Bakanlar Kurulu kararnameleri ile ilgili işlemleri ve imzalarının sınırlandırılması gerektiğini vurgulamışlardı.

  ÖNCE YASALARDAKİ YETKİLER

  Ecevit ve Yılmaz'ın bu açıklamaları ‘‘Çankaya'ya yetki tırpanı geliyor’’ şeklinde yorumlanmıştı. Anayasa değişikliğinin zorluğundan dolayı Cumhurbaşkanı'nın öncelikle yasalardan kaynaklanan yetkilerinin tırpanlanması görüşü benimsenmişti.

  Bu açıklamalardan sonra Başbakanlık'ta, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın Bakanlar Kurulu kararnameleriyle ilgili yetkilerinin ne olduğu konusunda bir hazırlık yapıldı. Sezer ile birlikte Ecevit'in imzasına gerek duyulan kararnamelerin neler olduğu belirlendi. Bunlar dün yapılan liderler zirvesinde masaya yatırıldı. İlk olarak atama kararnamelerindeki yetkilerin kısıtlanması konusunda karara varıldı. Nitekim, liderler zirvesinden sonra yapılan açıklamada, ‘‘Bakanlar Kurulu Kararnameleri ile ilgili işlemler ve imzalar sınırlandırılarak devlet yönetiminde verimlilik artırılacaktır’’ denildi.

  BÜROKRASİ YARATILIYORDU

  Konuyla ilgili bir bakan dün Hürriyet'in sorularını yanıtlarken şunları söyledi:

  ‘‘1,5 aydır ataması bekleyen memurlar var. Bu memuru Başbakan'ın veya Cumhurbaşkanı'nın bilmesine imkan yok. Tamam devletin bayrağını temsil eden kurumların başındaki vali, il ve bölge müdürü gibi bürokratların atamasında Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın imzasına gerek duyulabilir. Ama, diğerleri bürokrasi yaratılması ve işlerin aksamasının ötesinde bir etki yaratmıyor.’’

  Liderler Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile birlikte Bakanlar Kurulu'nun uhdesinde bulunan, yasalardan kaynaklanan bazı yetkilere de tırpan vurulması kararına varıldı. Bir heyet veya kişinin yurtdışı görevine çıkmasından Cumhurbaşkanı'nın buna onayını gerektiren kararlara kadar bir çok konuda yeni düzenlemeye gidilmesi görüşünde birleşildi.

  Sezer 59 yaşında

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer bugün 59'uncu yaşgününü kutluyor. 13 Eylül 1941 tarihinde Afyon'da doğan Cumhurbaşkanı, Başak burcundan. Yaklaşık 4 aydır cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Sezer'in, kamuoyuna yansıyan tutum ve davranışları, burcunun çoğu özelliğini taşıdığını gösteriyor. Başak burcunun sakin duruşu, mantıklı sözleri, işine düşkünlüğü ve sorumluluklarını bilmesi çevresinde onun ‘ciddi bir tip’ olduğu izlenimini yaratır. Günlük işlerini büyük bir dikkat, titizlik içinde ve metodlu şekilde halleden Başak burcu insanları, pek çok kimsenin söyleyemediği ‘hayır’ sözcüğünü kolayca söyleyebilirler. Lüksü seven, müsrif tiplerle asla anlaşamayan Başak burcu erkeği, temizliğe de son derece düşkündür. Başak burcu insanı eleştiriye dayanamayan, alaya kızan ve haksızlıklara üzülen bir tiptir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı