Gündem Haberleri

  Köşk'e Sezer imajı

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Devletin zirvesi Çankaya Köşkü'nde yeniden yapılanmaya gidiliyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, göreve geldiği ilk günden itibaren hissettirdiği üslubunu Çankaya Köşkü'ne de hakim kılacak. Milli Prodüktivite Merkezi (MPM), Sezer'in isteğiyle yaptığı Cumhurbaşkanlığı teşkilatının daha verimli çalışmasına yönelik öneriler içeren çalışmasını tamamlandı. Öneriler arasında personel sayısının düşürülmesi, vatandaşla birebir iletişim sağlanmasına yönelik düzenlemeler yer alıyor.

  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne sunulan çalışma, 3,5 ayda tamamlandı. Sezer'in MPM'den isteği üzerine yapılan çalışmada Köşk'ün personel sayısının azaltılması önerildi. Cumhurbaşkanlığındaki idari birimlerin etkin ve verimli çalışıp çalışmadıklarını inceleyen MPM uzmanları, genel müdür yardımcılığı ve daire başkan yardımcılığı kadrolarının kaldırılmasını önerdiler. Bu görevde bulunanlar uzman ve memur statüsüne geçirilecek.

  Milli Prodüktivite Merkezi Uzmanı Serap Aksoy başkanlığında gerçekleştirilen çalışma İstanbul'da Cumhurbaşkanı'nın yazlık olarak kullandığı ya da yabancı konuklarını ağırladığı Tarabya Huber Köşkü, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve Yabancı Konuklar Köşkü ile hizmet binalarının, "İstanbul Köşkler Müdürlüğü" adı altında yeni oluşturulacak bir birim tarafından işletilmesini öngörüyor.

  MPM ayrıca Cumhurbaşkanlığı'nın sivil toplum örgütleri ve vatandaşla daha birebir ilişki içine girebilmesi için yeni "Halkla İlişkiler Müdürlüğü" birimi kurmasını önerdi. Böylelikle vatandaşlardan ülke sorunları konusunda iletilen şikayet, öneri ve isteklerin daha sistemli ve etkin biçimde Cumhurbaşkanlığı tarafından değerlendirileceği belirtildi.

  MPM yetkililerinden edinilen bilgiye göre, çalışmadaki öneriler aynen uygulanırsa Köşk'te dikkat çekici oranda işten çıkarmalar yaşanmayacak, görev dağılımında değişiklikler ya da kadronun boşalması durumunda yeni eleman alınmaması gibi uygulamalara gidilebilecek.

  Çalışmada, yakın geçmişte yaşanan ve hükümetin gönderdiği bir kararnameden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in haberi olmaması sonucu gecikmeye yolaçan olaya benzer olayların yeniden yaşanmaması için öneriler de yeraldı. Belge akışının düzenli olmasını sağlamak amacıyla Köşk birimlerinde bilgisayarlaşmanın yaygınlaştırılması önerildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı