Gündem Haberleri

  Köşk, TBMM’ye 2668 belge gönderdi

  Nuray BABACAN / ANKARA
  11.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANLIĞI, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na 27 Mayıs 1960’dan bu yana darbe ve muhtıralarla ilgili yazışma ve belgeleri gönderdi.

  Dosyalardan, Berin Menderes’in eşi Adnan Menderes’le daha sık görüşmesine yardımcı olan Çankaya Köşkü’ne teşekkür telgrafıyla, MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş’in Kahramanmaraş katliamı sanıklarının özel mahkemede yargılanmasına ilişkin mektubu da bulunuyor.  Komisyona, Cumhurbaşkanlığı’ndan 2668 belge, Başbakanlık’tan ise 832 belge geldi. Çankaya Köşkü’nden 27 Mayıs 1960, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997 dönemlerine ilişkin olarak gönderilen bazı ilginç belgeler şöyle:
  - Yassıada duruşmalarının radyodan yayınlanma süresinin arttırılmasına ilişkin kurum ve kişilerden gelen talepler.
  - Türkeş’in, başta Ökkeş Şendiller olmak üzere tutuklulara işkence yapıldığına dair şikayet mektubu.
  - Filipinler Cumhuriyeti’nin, dönemin Kocaeli Milletvekili Hamza Osman Erkan’ın Yassıada cezaevinden çıkarılması ve tutuksuz yargılanmasına ilişkin başvurusu.
  - Ülkü Ocakları Derneği Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun bir jandarmanın teröristler tarafından öldürülmesinin ardından Köşk’e gönderdiği başsağlığı telgrafı.
  - 12 Eylül darbesi öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, memleketin gidişatıyla ilgili kaygılarını dile getiren ve uyarı içeren muhtırası.
  - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a Genelkurmay Karargâhı’nda görevli olan Deniz Onbaşı Kadir Sarmusak’ın belgeleri emniyete sızdırdığı iddialarının tahkik edilmesi için gönderdiği yazı.
  - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Başbakan Necmettin Erbakan’a devlet yapısı içerisinde köktendinci yapılarla mücadele edilmesi ve devrim kanunlarının uygulanmasıyla ilgili mektubu. 
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı