Gündem Haberleri

Köşk halka açılmalı

Hürriyet Haber
05.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanlığına seçilmesine kesin gözüyle bakılan Ahmet Necdet Sezer'in yeni görevine uyum sağlamas için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. Bahçeli, Sezer'den beklentilerini ise şöyle sıraladı:

Devletin yerleşmiş politikaları çerçevesinde hareket etmelidir. Çankaya'nın kapılarını sivil toplum kuruluşlarına açmalıdır.

En önemli iki tehlike; bölücü terör ve irtica tehdidi aşılmalıdır.

YAŞ kararlarının yargı denetimine açılması tartışması erkendir.

Basınla kahvaltılı sohbet

MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Yeni Binyıl, Türkiye, Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinin Ankara Temsilcileri ile sabah kahvaltısında biraraya geldi.

Selçuk ŞENYÜZ

BAŞBAKAN Yardımcısı Devlet Bahçeli, dün sabah gazetelerin Ankara temsilcileriyle düzenlediği kahvaltılı sohbet toplantısında Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'le ilgili ilk açıklamasını, Sezer'in geçen yıl yaptığı bir konuşmada ‘çok dilliliğin serbest olması’ yolunda belirttiği görüşlerin hatırlatılması üzerine yaptı. Bahçeli, şunları söyledi:

‘‘Sayın Sezer Anayasa Mahkemesi Başkanı olduğu dönemde muhtelif görüşler açıklamıştır. Cumhurbaşkanı olduktan sonra görüşlerini devletin görüşleri çerçevesinde söylemek durumundadır. Devletin bir konuda politikası şekillenirken, bu muhtelif süreçlerden geçiyor. Konu hükümette tartışılıyor, MGK'da görüşülüyor ve sonuçta devlet görüşü ortaya çıkıyor. Bu bir devlet geleneğidir. Devlete de, demokrasiye de aykırı değildir. Sayın Sezer de cumhurbaşkanı olunca tabii ki bunları dikkate alacaktır.’’

MUHALEFETTE AZ KONUŞTUM

Bahçeli, ardından devlet politikalarının devamlılığının önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

‘‘Muhalefetteyken yapılan büyük yanlışlardan biri, iktidarın muhalefeti bilgilendirmemesidir. Muhalefet partileri devlet politikaları hakkında, devletin devamlılık anlayışı içinde geldiği yol hakkında bilgi sahibi olamıyorlar. O zaman da farklı beyanlarda bulunuyorlar. İktidara geldiklerinde bakıyorlar ki, söylemleriyle devletin çizgisi arasında fark var. O zaman devletin ne gibi stratejiler izlediğini bilmeden yorum yapan kişiler zor duruma düşüyor.’’

Bahçeli, bu sözleri sarfettikten sonra gülerek, ‘‘Ben bunu bildiğim için muhalefetteyken çok az konuşmuştum’’ dedi.

YAŞ TARTIŞMASI ERKEN

Bahçeli, Ahmet Necdet Sezer'in Yüksek Askeri Şûra kararlarının yargı denetimine tabi olması yolundaki görüşleri hatırlatıldığında da şöyle konuştu:

‘‘Bu tür konulara zaman içinde çözülebilecek şeyler olarak bakmak lazım. Türkiye'de bu konuda farklı görüşler var. Bunları ancak olgunlaştığı zaman tartışmaya açmak gerekir. O nedenle bu tartışmayı bugün için erken buluyorum.’’

Bahçeli, ‘‘Askerlerin Sezer'e soğuk baktığı doğru mu?’’ sorusuna da ‘‘Hayır efendim. Cumhurbaşkanı seçiminde TSMK'nın herhangi bir telkini, yönlendirmesi olmamıştır’’ karşılığını verdi.

HALKA AÇIK OLMALI

Bir gazeteci, Bahçeli'ye, ‘‘Demirel'in cumhurbaşkanı olarak siyasi ağırlığı çok yüksekti, çok popülerdi. Köşk'ü herkese açtı; Dinar bandosuna da, muhtarlara da... Sezer'in ise daha geri planda kalacağı anlaşılıyor. Bu değişiklik Çankaya'ya ne getirecek?’’ sorusunu yöneltti.

Bahçeli, şu karşılığı verdi:

‘‘Son iki cumhurbaşkanımız, Türkiye'de siyasetin yeniden şekillendiği bir dönemde görev yaptılar. Her ikisi de genel başkan ve başbakan sıfatını taşırken cumhurbaşkanı oldular. Anayasa'nın 104. maddesinin tanıdığı yetkileri de klullanarak cumhurbaşkanlığına hareketlilik getirdiler. Ayrıca bu dönemlerde hükümetlerin sık sık değişmesi cumhurbaşkanlığı makamını çok aktif yaptı, her ikisini de ön plana çıkardı. Ancak politik ilişkileri olmayan bir şahsın cumhurbaşkanlığına gelmesi buranın topluma, sivil toplum kuruluşlarına kapalı olacağı anlamına gelmemelidir. Cumhurbaşkanlığının kapısı sivil toplum kuruluşlarına biraz açık olabilmelidir.’’

DİNAR BANDOSU

Bir gazeteci, ‘‘Biraz açık olmayla ne demek istediniz?’’ diye sorunca Bahçeli'nin tebessüm ederek verdiği Dinar Bandosu'nu kasteden şu yanıt salonda gülüşmelere yol açtı:

‘‘Söz gelimi her bando köşke çıkmamalı...’’

KİŞİSEL İLİŞKİLER

Bahçeli, açıklamaları sırasında ayrıca, ‘‘Sayın Demirel'in Türk dünyasındaki diyalogları, kişisel ilişkileri ayrı bir zenginlik katmıştır. Yeni cumhurbaşkanı bu ilişkileri kurabilmesi biraz zamana ihtiyaç duyabilecektir’’ dedi.

BÖLÜCÜLÜK VE İRTİCA

Bahçeli, Türkiye'nin önündeki en önemli iki tehlikeyi de bölücü terör ve irticai terör ve bu çerçevede irtica tehdidi olarak değerlendirdi. Bahçeli, ‘‘Türkiye'nin önündeki fırsatları değerlendirebilmesi için bu iki sorunu da aşması gerekiyor’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı