Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kosifler takım kurdu aracı Zanardi’den aldı

Dünyanın en önemli yarışlarına ev sahipliği yapan ülkemizde motorsporları büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Durum böyle olunda ülkemizde var olan takımlara yenileri de büyük bir hızla eklenmeye devam ediyor. Bu konudaki son örnek ise Kosifler Motorsport oldu.

Murat TOSUN mtosun@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME
Borusan Otomotiv’in ana bayisi olan ve geçtiğimiz yıl 20’inci yılını kutlayan Kosifler Oto, 2006 yılında Türkiye Pist Şampiyonası’nda yarışmak için kolları sıvadı. Yeni kurulan takıma Kosifler Motorsport adı verilirken Türkiye Pist Şampiyonası’nda yarışmak için şampiyon pilot İbrahim Okyay ile anlaşıldı. Bununla birlikte takım otomobil konusunda da oldukça önemli bir adım attı. Pist yarışları için ünlü pilot Alex Zanardi’nin 2005 İtalya Şampiyonu olduğu WTCC özelliklerindeki BMW 320i yarış otomobili Türkiye’ye getirildi. Böylelikle Kosifler Motorsport şampiyonanın en iddialı ekiplerinden biri olduğunun sinyallerini daha şimdiden vermiş oldu.

Konu hakkında bir açıklama yapan Kosifler Oto Genel Müdürü ve Kosifler Motorsport’un Takım Menajeri Aydın Ural, sponsorları 3M, Castrol, Dyo-Glassürit, Safter ve Snowtech ile birlikte başarılı bir sezon geçirmeyi umduklarını ve BMW’nin Türkiye’de yarışlara Kosifler ile başlamasının çok anlamlı olduğunu da belirtti. Teknolojinin en üst düzeyde kullanıldığı bu otomobili yarıştıracak ve servisini yürütecek olmalarının BMW konusundaki uzmanlıklarını daha da arttıracağına inandığını belirten Ural, tüm BMW müşterilerine fayda sağlayacağını ve Kosifler’in bu anlamda önemli bir görev üstlendiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Belçika takvimden çıktı sezon 18 yarış koşulacak

16-17 Eylül tarihleri arasında koşulması planlanan Belçika Grand Prix’si takvimden çıkarıldı. Son dönemlerde adeta papatya falına dönen Belçika GP’si yapılan açıklamaya göre pistte devam eden modernizasyon çalışmalarının yarışın düzenleneceği tarihe kadar tamamlanamayacağı için böyle bir karar alındığı açıklandı. Durum böyle olunda Formula 1’de 2006 takvimi 19 yarıştan 18 yarışa düşmüş oldu.

YENİ TAKIMA BRIDGESTONE

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda 2006 sezonunun son anda 11’inci takımı olan Super Aguri ilk sezonunda Bridgestone lastikleri ile start alacak. Honda tarafından desteklenen takım ile Bridgestone arasında uzun süreli bir sözleşme imzalandığı da açıklandı. Sezonun ilk yarışlarından itibaren boy göstermek için çalışmalarına başlayan takımın bunu başaramayacağı ve birkaç yarış sonra sezona dahil olacağı söyleniyor.

HONDA’DAN SÜPRİZ GELEBİLİR

Bu sezon kadrosuna Brezilyalı pilot Rubens Barrichello’yu dahil eden ve BAR’ın hisselerini satın alarak sadece Honda olarak Formula 1’de start alacak olan takım çalışmalarına hummalı bir şekilde devam ediyor. Jenson Button ve Rubens Barrichello ile testlere devam eden Honda Takımı bu sezon Formula 1’de önemli sürprizler peşinde gibi görünüyor. Yapılan testlerde önemli zamanlara imza atan takım bu yıl şampiyonluk mücadelesine dahil olabilir gibi görünüyor.

Diğer taraftan Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın unutulmaz isimlerinden biri olan Gerhard Berger şampiyonada ilk sezonunu geçirmeye hazırlanan Scuderia Toro Rosso Takımı’nın yüzde 50’sini satın alarak yarışlara geri döndü.

Arkas Racing Team Arsan ile iddialı

2005 Türkiye Pist Takımlar Birincisi Arkas Racing Team, yeni sezona hızlı girdi. 2006’da, pistlerde geçen yılki başarılarından daha da ileriye gitmeyi hedefleyen Arkas Racing Team, hedeflerine uygun adımları atmaya başladı. Yeni sezonda iddialı bir yapılanma içerisinde olan Arkas Racing Team’in Direktörlüğüne tecrübeli bir isim olan Yalçın Arsan getirildi. Ford Rallye Sport Takımı’nın kurulmasında ve şampiyonluklarında önemli pay sahibi olan Yalçın Arsan, 2005 yılı sonunda Ford Otosan’daki görevinden ayrıldı. 2006 sezonundan itibaren de Arkas Racing’in başına geçen Yalçın Arsan, yeni görevi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada Arkas Grubu’nun 2006 yılından itibaren otomotiv alanındaki yatırımlarını artırma kararı aldığını, bu durumum grubun otomotiv faaliyetlerini destekleyecek çok boyutlu bir motorsporları operasyonu tasarlayıp uygulamalarına imkan tanıdığını söyledi.

Renç Koçibey’i andık

Türk Otomobil Sporları’nın unutulmaz isimlerinden Renç Koçibey, aramızdan ayrılışının 13’üncü yıldönümünde düzenlenen bir törenle anıldı. Kariyerinde sayısız başarılar bulunan Renç Koçibey’i anmak için kulüp yöneticileri ve sevenleri Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bir araya geldi. Anma töreninde bir konuşma yapan İstanbul Otomobil Kulübü Kurucu Üyesi Şevki Gökerman, "Renç Koçibey’i erken kaybetmelerinin spor adına da büyük bir kayıp olduğunu" söyledi. İstanbul Otomobil Kulübü (İSOK) üyesi olan Renç Koçibey, kariyerinde sayısız başarıların yer aldığı değerli bir sporcuydu.

Bunları da Beğenebilirsiniz