ANKARA HABERLERİ

KOSGEB yeni çözümler üzerinde çalışıyor

Hürriyet Haber
29.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkan Vekili Mustafa Kaplan, dünyada yaşanan global dalgalanmanın beraberinde getireceği durgunluk nedeniyle yeni pazarların önem kazanacağını belirterek, "KOSGEB olarak şirketlerin pazar araştırma faaliyetlerini desteklemek için yeni çözümler üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Hürriyet Haber

Kaplan, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda, küresel mali krizi ve rekabet koşullarını değerlendirdi. Küreselleşmeyle birlikte şirketler arası rekabetin yoğunluk kazandığını belirten Kaplan, "Dünyayı ve işletmemizi iyi okumamız lazım. İşletmemizi ve dünyayı okuyamıyorsak dünyayla rekabet etmemiz mümkün değil" diye konuştu. Bu açıdan üniversitelerdeki bilgi kaynaklarının önemli bir fırsat olduğunu kaydeden Kaplan, şunları söyledi:

İşbirliği kaçınılmaz

"Üniversite ve işletmeler arasında çeşitli işbirlikleri yapılması gerekiyor. Üniversite ve işletmeler arasındaki işbirliğinden ortaya çıkan sinerjiden her iki taraf da daha fazla yararlanmış olacak. Türkiye’de işsizlik olduğundan bahsediliyor. Aslında Türkiye’de iş gücü arzı ile iş gücü talebinin buluşmaması durumu söz konusu. Arz ve talep örtüşmüyor. Arz ve talebin örtüşmesi için üniversitelere ve iş dünyasına önemli görevler düşüyor."

Durgunluk beklentisi

ABD’de başlayarak gelişmiş ülkelere de sıçrayan küresel dalgalanmanın herkesi etkilediğini ifade eden Kaplan, KOSGEB olarak yeni dönemde işletmeleri desteklemek için ciddi projeler üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Paniğe kapılmanın herhangi bir getirisi olmayacağını bildiren Kaplan, şöyle devam etti:

"Krizden kurtulmak için gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekiyor. Dalgalanma sonrasında küresel bir durgunluk yaşanacağı kuvvetli bir biçimde dillendiriliyor. Bunun artık ihtimalden çıktığını düşünüyorum. Dünyada şu anda yaşanan sıkıntıların durgunluğa sebebiyet vereceği aşikar. ABD ve AB ülkelerinde tüketim ister istemez kısılabilir. Tüketimin kısılması demek ihracatta daralma olacak demektir. Bu daralmayı karşılamak için yurt içi ve yurt dışında alternatif pazarlar bulmamız lazım. KOSGEB olarak şirketlerin pazar araştırma faaliyetlerini desteklemek için yeni çözümler üzerinde çalışıyoruz. İş adamlarını iş gezilerinde destekliyoruz ve ulaşım giderlerinin bir kısmını karşılıyoruz."

Ar-Ge’ye nitelikli destek

BU
yıl kredi faiz desteklerinde çok çeşitli modellere geçtiklerini bildiren Kaplan, kıt kaynaklarla işletmelerin bir nebze olsun rahatlamasını sağlamak için çalıştıklarını söyledi. Kaplan, KOBİ’lere proje bazlı, terzi usulü esnek modellerle destek olmayı arzu ettiklerini belirterek, "KOBİ’lerimizden de bu konuda proje desteği bekliyoruz. Geliştirdikleri proje ve önerileri bizlerle paylaşsınlar. Ar-Ge projelerine yeni dönemde nitelikli destek vereceğiz. Ar-Ge faaliyetine giren şirketlere 200 bin YTL’ye kadar teşvik desteğimiz var. Ar-Ge projeleri bizim için çok önemli. Yeni dönemde esnek destek modellerini hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KOSGEB yeni çözümler üzerinde çalışıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı