ANKARA HABERLERİ

KOSGEB’ten KOBİ’lere danışmanlık desteği

Hürriyet Haber
21.10.2008 - 21:28Son Güncelleme :

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİ’lere enerji verimliliği etüt ve danışmanlık desteği verecek.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

"Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Destekleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete’de yayımlandı.Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Destekleri Yönetmeliğine eklenen "Enerji verimliliği etüt ve danışmanlık desteği" maddesine göre, işletmelere ilgili kanun kapsamında yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketlerinden (EVD), enerji verimliliğine yönelik alacakları etüt ve danışmanlık hizmetlerine KOSGEB’in belirlediği kriterler doğrultusunda destek verilecek.Üst limitlerBu kapsamda işletmelere, EVD şirketlerine yaptırılan ön enerji etütleri hizmet bedeli için, üst limit 2 bin YTL olmak üzere, EVD şirketlerine yaptırılan ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü (EİE) tarafından uygunluk belgesi verilen detaylı enerji etütleri hizmet bedeli için üst limit 20 bin YTL olmak üzere, EVD şirketlerine yaptırılan Verimlilik Arttırıcı Projelerin (VAP) hazırlanması, gerçekleştirilmesi ve/veya işletilmesinin en fazla ilk iki yılı boyunca alacakları danışmanlık hizmet bedelleri için; VAP’ın uygulama raporunun EİE tarafından onaylanmasının ardından üst limit 10 bin YTL destek sağlanacak. Öte yandan yönetmeliğe, KOSGEB’in belirlediği kriterler çerçevesinde "Enerji Yöneticisi Eğitimleri" için alacakları desteğe ilişkin "Enerji verimliliği eğitim hizmetleri desteği" maddesi de eklendi. İşletmeler, bu destekten bir kere yararlanabilecekler. Destek tutarının tespitinde, Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu tarafından belirlenen tavan ücretler esas alınacak.Tekstilcilerin KOBİ yakınmasıTÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, tekstil sektörünün sorunlarının ele alındığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’deki diğer sektörler gibi tekstilin de problemlerinin büyük olduğunu belirterek, sektörün talihsizliğinin başında çok fazla KOBİ olmasının geldiğini savundu.Sektör üzerindeki kamu ve enerji maliyetlerinin bir an önce hafifletilmesi gerektiğine dikkati çeken Bektaş, şöyle devam etti:"Biz Türkiye için önemli bir sektörüz, bunu herkes söylüyor. Yüksek kur değil reel kur istiyoruz. Bu sistemin yıllardır cebimizden aldığı parayı geri almak istiyoruz. Dünyadaki 500 milyon dolarlık tekstil sektöründe ülkemize ait pay yüzde 7. Bu boyutta olan bir sektör daha yok Türkiye’de. Kayıtdışılığın da sona erdirilmesi lazım. 2.5 milyondan fazla çalışanın olduğu bir sektördü 800 bin kişinin kayıt altında olması çok acı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KOSGEB’ten KOBİ’lere danışmanlık desteği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı