Köşeli fırına yuvarlak tepsiyi soktu, satışları 150 bine çıktı

Sadi ÖZDEMİR
14 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 13 Kasım 2009 - 21:17

Kayserili Kumtel, köşeli mini fırına yuvarlak tepsi yaptı ve kriz günlerinden 60 bini yurtdışına olmak üzere 150 bin adet sattı. Kumtel Genel Müdürü Ahmet Köseoğlu, “Baktık ki işler kesat, yenilikler yaptık. İsrail’e şabat fırını, açık alanlara üç yönlü ısıtma cihazı, evde barbekü keyfi için üstten ısıtmalı, alttan su soğutmalı fırın ürettik. Kriz olmasa yan gelip yatardık” dedi.

YAKLAŞIK 1500 kişilik istihdamı ve yıllık 120 milyon dolar cirosuyla Kayseri’nin önde gelen şirketlerinden Kumtel’in Genel Müdürü Ahmet Köseoğlu, “Bu ekonomik kriz, aklı başında sanayici için fırsat oldu. Baktık ki işler kesat, ürünlerimizde yenilikler yaptık. Mesela, köşeli mini fırına yuvarlak tepsi yaptık krizde 60 binini yurt dışına olmak üzere yaklaşık 150 bin adet sattık” dedi.
Yan gelip yatardık
Kendi kendine “Neden böyle yaptık” diye soran Ahmet Köseoğlu, yanıtı şöyle verdi: “Çünkü uluslararası standartalar göre bizim geleneksel davul fırın üretmemiz doğru değil. Ama vatandaş yuvarlak tepside pişirme istiyor. İsrail’e de cumartesi günleri tüm yiyecekleri sıcak tutacak üst tarafında düşük ısı veren bir şabat fırını ürettik. Isıtmada da daha önce Norveç ve İsveç’e ürettiğimiz üç yönlü açık alan ısıtma cihazını yeniledik ve iç pazara sürdük. Bir de krizde insanlar için evde yemek pişirmenin daha önemli olacağını düşünerek evde barbekü keyfi için üstten ısıtmalı alttan su soğutmalı fırın ürettik. Açıkçası kriz olmasa yan gelip yatardık. Hatta bir yabancı müşterimiz bize ‘10 senedir geliyorum hep aynı ürünler vardı. İlk kez yeni birşeyler yapmışsınız. Kriz size iyi geldi’ diye takıldı” dedi.
Telefondan çıktık
Kumtel’in ‘kumbara telefon’un kısaltmasından geldiğini ve yıllarca bu alanlarda üretim yaptıklarını söyleyen Ahmet Köseoğlu, şöyle konuştu: “Ancak son yıllarda gördük ki bu alanlarda üretimin anlamı kalmamış. Bunun yerine pişirme ve ısıtma alanına yöneldik. Bu konuda hem kendi markamızla hem de dev sanayicilere fason üretimlerle yola devam ediyoruz. Büyük mini her türlü fırın üretiyoruz. Isıtmada da 40 yıllık tecrübemizle çok güçlüyüz. 2008 ciromuz 120 milyon dolardı bunun 55 milyon doları ihracattang eldi. Bu yıl da ihracatta 50 milyon doları zorluyoruz. 120 milyon doları yine yakalamak üzereyiz. Yaklaşık bin 500 kişilik istihdamımız var ve krizde işçi çıkarmadık.”
Suriye’de üretim yaparız
Kumtel’in Ortadoğu ve Arika eksenine hızlı yayılmak istediğini anlatan Ahmet Köseoğlu, “Üretim yatırımı için Mısır’ı inceledik ama pek cazip gelmedi. Bürokrasisi ve sanayi işçisi kültürü iyi değil. Bize Suriye daha cazip geldi. Bugün Kayseri’den çıkan bir vagon 1.5 günde Halep’e, Şam’a ulaşıyor. Maliyet de çok düşük. 400 Euro’ya bir vagon gönderebiliyorsunuz. Vize de kalktı. Mesafe olarak Kayseri’ye Halep 500 kilometre İstanbul 750 kilometre. Otoyol da yapıldı. Biz Suriye’den Afrika ülkelerine gümrüksüz açılacağız. Şu anda Suriye’de montaja da başladık. Sanayici öyle bedava arsa veriyorlar diye her yere gitmez. Çünkü her zaman toprağın üzerine yatıracağının değeri daha fazla” dedi.

300 infraredci vardı, krizde 10 tane kalmadı

TÜRKİYE’de ısıtma ürünleri üretiminin çok disiplinsiz ve bu nedenle de tehlikeli olabildiğini ileri süren Ahmet Köseoğlu, “Biz 37 yıldır elektrikli ısıtmayla uğraşıyoruz. Son yıllardaki infrared (ışıma yoluyla ısıtma) işi patladı. Çabuk ısıtma için imkan sağlayan bir ısıtma şekli olarak pazarı hızla büyüdü. Pazar büyüyünce de alakasız bir sürü kişi ya da firma bu işe girdi. Bir ara üretici sayısı 300’ü aştı. Ekonomik krizle bunların neredeyse tamamı battı. 10 tane bile kalmadı. Hatta bana göre 4-5 tane kaldı” dedi. Köseoğlu, infrared ısıtmanın aslında İstanbul gibi kış sıcaklığı ortalama 10 derecelerde olan bölgelerde işe yarayacağını, Erzurum gibi eksilerde olan yerlerde yeterli olamayacağını savundu. Köseoğlu, infrared’in sigara yasağı nedeniyle dış mekan ısıtmalarda kullanılmasının  da yeni bir pazar oluşturduğunu ancak rüzgarlı ortamda da ışıma ısısının kaybolup gittiğini vurguladı.

Kumtel, yeniliğe yüklendi İsrail’e şabat fırını yaptı

Metro Group ile yine ürün geliştirirken Norveç ve İsveç’e dış mekanlar için ürettiği ‘tek ısıtıcıda üç yöne ısı veren bir ısıtıcı’ yaptı. Orbit adıyla pazara sürdü.
Tek ısıtıcıda iki çubuk kullanarak, güç ve tasarruf dengesini geliştirdi. Twingo markasıyla piyasaya sürdü.
Köşeli mini fırında ‘davul fırın’ lezzeti yakalamak için ‘Börekçi’ diye bir ürün geliştirdi. Bu mini fırının içine yuvarlak tepsi de giriyor. Mart 2009’da piyasaya çıktı 150 bin adet sattı.
Cızbız adıyla bir mini fırın daha geliştirdi. Bu fırın evde kokusuz ve sağlıklı barbekü imkanı suruyor. Bu üründe ısı yukardan vuruyor, altta pişirme ızgarası onun da altında yağın damlayıp soğumasını sağlayacak su tepsisi var. Bu ürün de krizde yapıldı ve 80 bin adet ihraç edildi.
İsrailli müşterinin talebi üzerine ‘Şabat fırını’ yapıldı. Bu fırının üzerinde düşük ısı (45 derece) veren ve gün boyun yiyecekleri sıcak tutan bölüm var.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı