Gündem Haberleri

  Köşe bucak İstanbul

  Sefa KAPLAN
  04.02.2011 - 17:32 | Son Güncelleme:

  İstanbul’daki kuşevlerini kim bir çırpıda sayabilir ki? Yahut, Ayasofya’dan Süleymaniye’ye uzanan bir dizi efsaneyi nerede bir arada bulabiliriz dersiniz? Bütün bunlar, nefis bir başvuru kaynağı niteliği taşıyan ‘İstanbul’un 100’leri...’ dizisinde bir araya geldi.

  Kuzguncuk’ta Fethi Paşa Korusu’ndan inerken veya Eyüp’te mezarlığa doğru çıkarken sağda solda sıralanan o güzelim kuşevlerini saymak kimsenin aklına gelmemiştir herhalde. Veya, Mehmet Yaşin veya Mehmet Şevket Eygi gibi işin meraklısı değilsek, Süleymaniye’deki kuru fasulyeci ile Beykoz’daki köfteciyi küçük bir not defterine düşmek de vazgeçilmez işlerimiz arasında değildir genellikle. Ama Abdülhak Şinasi Hisar’ın, Yahya Kemal’in, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın veya Salah Birsel’in o güzelim kitaplarından bu yana İstanbul bu tür dikkatlerin de merkezi artık.

  Bir tür ansiklopedi

  Bilhassa son yıllarda, İstanbul’un yeniden kozmopolit bir kimlik kazanmaya başlamasıyla birlikte, kentin ‘marka değeri,’ neredeyse bütün dünyanın ortak kabulüyle şekillendi. Öteden beri İstanbul’a ilişkin çalışmalarla özel bir İstanbul Kitaplığı oluşmasına büyük katkı sağlayan Kültür A.Ş. ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın işbirliği, bu kez ‘İstanbul’un 100’leri’ni getirdi gündeme. Böylece, işte o kuşevleri, esnaf lokantaları veya efsaneler kayıt altına alınmış oldu. Hatta bu arada, yabana atılmaması gereken bir ‘İstanbul Ansiklopedisi’ daha meydana geliverdi kendiliğinden. Hiç kuşkusuz, dizinin kaynaklık ve başvuru niteliğini de yabana atmamak gerekiyor.

  Sırada 1000’ler var

  Dizinin ilk 25 kitabının tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan da kitapların bu niteliğine dikkat çekerken, “Sırada İstanbul’un 1000’leri var” diyerek bir başka büyük projenin de ipuçlarını verdi.

  İşte ilk 25 kitaptan bazıları

  İstanbul’un 100 Ressamı

  İstanbul’un 100 Kaybolan Eseri

  İstanbul’un 100 Esnafı

  İstanbul’un 100 Kütüphanesi

  İstanbul’un 100 Şiiri

  İstanbul’un 100 Fotoğrafçısı

  İstanbul’un 100 Yazarı

  İstanbul’un 100 Cadde ve Sokağı

  İstanbul’un 100 Filmi

  İstanbul’un 100 Ağacı

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı