TEKİRDAĞ HABERLERİ

Koruyucu Aile Hizmet Modeli İle Çocuklar Ev Ortamında Büyüyor

IHA
08.07.2015 - 10:01Son Güncelleme :

TEKİRDAĞ AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ HASAN YILMAZ TEKİRDAĞ DA KORUYUCU AİLELERİN SAYISININ SON İKİ YILDA İKİYE KATLANDIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yurtlarda ve çocuk yuvalarında kalan çocukların aile ortamını yaşamalarını sağlamak amacıyla başlatılan Koruyucu Aile Uygulaması Tekirdağ’da ilgi görüyor.
Tekirdağ’da koruyucu aile sayısının son iki yılda 2 kat arttığı açıklanırken, Tekirdağ genelinde 48 koruyucu aile bulunduğu koruyucu aile olmak için sırada bekleyen yüzlerce aile olduğu belirtildi. Koruyucu aile hizmet modeli ile çocukların yuva ortamından çıkarak aile ve ev ortamında büyüme şansı bulduklarını belirten Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz, koruyucu aile uygulamasının büyük ilgi gördüğünü söyledi.
Tekirdağ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz, "Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşların ilk olarak Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Koruyucu aile olacak kişilerde aradığımız kriterler en az ilkokul mezunu olması gerekiyor, sağlıklı olduğuna dair sağlık raporu, sabıka kaydının olmaması ve 25-65 yaş aralığında olması gerekiyor. Bu şartlara ait olan herkes koruyucu aile olmak için başvuru yapabiliyor. Aile bizlere ne istediklerini söylüyorlar. Biz de ona göre aileye uygun olabilecek çocuğumuzu seçiyoruz. Koruyucu ailelere verilebilecek çocuklar yuvalarda, çocuklarla ilgilenen çalışanlar tarafından belirleniyor. Koruyucu ailelere kurumumuz tarafından her ay düzenli olarak izlemeler yapılıyor. Sürekli olarak aileler ile görüşüyoruz. Koruyucu ailelere verilen çocuklar biyolojik aileleri ve kendileri de isterse onların görüştürmelerini de yapıyoruz. Tekirdağ’da koruyucu aile uygulamasına ilgi güzel" dedi.
"TEKİRDAĞ’DA KORUYUCU AİLELERİN SAYISI SON İKİ YILDA İKİYE KATLANDI"
Tekirdağ’da 48 koruyucu aile olduğunu ve yüzlerce ailenin sırada beklediğini ifade eden Yılmaz, "Koruyucu ailelerde ailenin yanına giden çocuklarımız da bu uygulamadan çok memnun. Bugüne kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Aileler çocukları, çocuklar da aileleri kendi aileleri gibi benimsedikleri için bir sıkıntı yaşanmıyor. Koruyucu ailelere verilen çocukların eğitim hayatına devam ettirilmesi mecburidir. Tekirdağ’da koruyucu ailelerin sayısı son iki yılda ikiye katlandı. Başvuru yapmış ve bekleyen aileler de fazla durumda. Koruyucu aile hizmet modeli ile çocuklarımız yuva ortamından çıkarak aile ortamında, ev ortamında büyüyor. Çocuklar bütün imkanları ile ailelerin yanına gidiyor. Çocuklar ekonomik bütün imkanları devlet tarafından karşılanmak kaydı ile ailelerin yanına yerleştiriliyor. Eğer ki koruyucu aile olduktan sonra anne çalışmıyorsa ve sigortası yoksa isteğe bağlı sigorta yapılıyor. Anneye sigorta yaparak ödemelerini biz yapıyoruz. Tekirdağ koruyucu aile uygulaması ile Türkiye genelinde 23’üncü sırada bulunuyor" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Koruyucu Aile Hizmet Modeli İle Çocuklar Ev Ortamında Büyüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Koruyucu Aile Hizmet Modeli İle Çocuklar Ev Ortamında Büyüyor haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:55
 • Yatsı
  19:29
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı