Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Korunmayı öğrenemedik!

  Nilgün YILDIZ/hurriyet.com.tr
  10 Aralık 2009 - 11:09Son Güncelleme : 10 Aralık 2009 - 16:15

  Cinsel hastalıklardan korunmanın en önemli yollarından biri olan prezervatif kullanım oranı Avrupa'da yüzde 70'lerdeyken ne yazık ki Türkiye'de bu oran yüzde 8'lerde kalıyor.

  Sağlık açısından ciddi tehlikeleri olan cinsel hastalıkların hızla yayılmasını prezervatif kullanım oranına bağlamak mümkün. Türkiye'de prezervatif kullanımı ile ilgili bir araştırma yapan Safex Prezervatif'in yaptığı araştırma sonuçlarını Türkiye Distribütörü Harun Piltan açıkladı. Sonuçlar oldukça dikkat çekici.

   

  Türkiye'de ve dünyada toplam prezervatif tüketimi ne kadar?

  Güvenilir korunma yöntemlerinden biri olan prezervatifi bugün Türkiye'de 4,5 milyon kişi tarafından düzenli olarak kullanılıyor. Haziran 2008 verilerine göre Türkiye’de 15 ila 45 yaş arasında 33.2 milyon potansiyel tüketici olduğu göz önüne alınırsa bu oran sadece yüzde12’ye denk düşüyor. Diğer yandan nüfusun yüzde 27’si ise hiçbir korunma yöntemine başvurmuyor. Prezervatif kullanıcılarının yüzde 67'si doğum kontrol,yüzde 32'si cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunma, yüzde 24'ü AIDS'den korunma amaçlı kullanılıyor.

  Prezervatif kullanımı 4 yıl ile sınırlı kalıyor

   

  Prezervatifleri erkeklerin ve kadınların alma oranı nedir?

  Ülkemizde prezervatif kullanımı yıl içerisinde aktif kullanıcılar tarafından 6–8 paket tüketilirken düzensiz kullanıcılar yılda ancak 1–2 paket prezervatif satın alıyor.Satılan prezervatiflerin yüzde 90’ı yine aktif kullanıcı kitlesi tarafından alınıyor.Prezervatif alımının yüzde 75'ini erkeklerin, yüzde 7'sini kadınların, yüzde 18'ini ise kadın ve erkek birlikte satın alıyor. Her geçen gün büyüyen pazarda bir tüketicinin ortalama prezervatif kullanımı ise 4 yıl ile sınırlı kalıyor. Türkiye’de bir tüketici ortalama 4 yıl sonra prezervatiften başka bir korunma yöntemine geçiş yapmaktadır. Bunun nedenini ilk cinsel deneyiminden 2 yıl sonra prezervatif kullanma alışkanlığı ve ayrıca kadınlarda 18, erkeklerde 17 yaşına inen cinsel deneyim yaşı ve ortalama 4-5 yıl sonra gerçekleşen evliliklere bağlamak mümkün.


  Türkiye'de prezervatif kullanıcılarının yaşları ve sosyo ekonomik durumları nasıl?

  Türkiye’nin 2008 yılı itibariyle 4,3 milyon potansiyel prezervatif kullanıcısı bulunuyor. Bu oranım 2009 yılında 4,5 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’de 15-45 yaş arası potansiyel 33 milyon tüketici bulunmakta. Bu sayının ülkemizde yüzde12,8’lik oranı düzenli, yüzde87,2’lik oranı değişken ve düzensiz olarak prezervatif kullanmakta. Kullanıcılar tüketimin yıllık prezervatif tüketiminin yüzde doksana yakın oranını gerçekleştiren dilim içerisinde yer almakta.

  En çok hangi şehirde en az hangi şehirde satılıyor?

  İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Sakarya, prezervatif kullanımının en yüksek şehirleri olup Van, Diyarbakır, Erzincan, Hakkari, Şırnak ve Muş en az kullanım oranı gösteren iller arasında yer almakta.

  Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar prezervatifi en çok kullanan yüzdeyi oluşturmaktadırlar; yüzde 54,2
  En düşük kullanım oranı Doğu ve Güney Anadolu’da yüzde4,7, Karadeniz yüzde 9,3

  Ege Bölgesi prezervatif kullanımına duyarlı, İç Anadolu ve Akdeniz ise toplamda yüzde 31.8.

  Ülkemizde evli her 10 kişiden yüzde 4’ü prezervatif kullanıyor

  Türkiye’de son nüfüs sayımına göre, nüfüsün yüzde 26’sının 0-14 yaş grubunda yer aldığı, yaş ortalamasının ise 28,5 , 65 yaş üzeri yaş grubu ise nüfusun yüzde 7’sini oluşturuyor.

  Ergen yaş grubu olarak nitelendirilen ve cinsel aktivasyonu oluşturan 18 ile 56 yaş segmenti ise nüfus ortalamasının yüzde 42,8’ini oluşturuyor. Bu kişiler de ilişkilerinin yalnızca yüzde 75’inde prezervatif kullanmayı tercih ediyorlar. Aktif prezervatif kullanımı nüfusun ancak yüzde5’i tarafından tercih ediliyor. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en az prezervatifkullanımına sahip konumda ve prezervatif kullanımı bakımından en düşük ülke olduğunu gösteriyor. Avrupa’da nüfus dağılımında bu oran yüzde70’leri buluyor.

   

  Cinsel hastalıkların en çok görüldüğü ve cinsel hayatın en aktif grubunu oluşturan 18 ila 28 yaş grubu ülke nüfusunun yüzde12,3 oranını oluşturuyor. Bu oranı yüzde 30,5 ile 28–56 yaş grubu takip ediyor. Bu yaş gruplarında yer alan evli ve aktif cinsel yaşamı bulunan Türk halkının cinsel ilişkiye girme sıklıkları ortalama haftada iki, ayda bu toplam ancak 6 ila 8’eulaşıyor. Yıllık ise cinsel ilişkili ortalaması ise ülkemizde 103 gün. Ülkemizde evli her 10 kişiden yüzde 4’ü prezervatif kullanıyor.

  Ayrıca en yüksek oranda prezervatif kullanan yaş grubu yüzde 67,2 ile 25-35 yaş segmenti.

   

  Prezervatif Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


  - Alacağınız prezervatifin mutlaka son kullanma tarihini kontrol edin.
  - Son kullanma tarihi geçmiş prezervatifleri kullanmayın.
  - Kutusu yıpranmış, solmuş prezervatifleri almamaya özen gösterin.
  - Gerekli şartlar altında saklanmamış prezervatifler son kullanma tarihleri geçmiş olmasa da bozulurlar. Aldığınız prezervatiflerin CE ve TSE belgeleri olduğundan emin olun. Ayrıca her CE belgesi olan güvenli anlamı taşımadığından, aldığınız ürünün uluslararası bir marka olmasına dikkat edin.
  - Ucuz ve kalitesiz prezervatifler kullanarak sağlığınızı tehlikeye atmayın.

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı