ANKARA HABERLERİ

Koruması biten gençler operatör olacak

Erdal ÇELİKEL/AA
23.04.2016 - 17:18Son Güncelleme :

İvedik OSB ve Ankara Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü’nün yürüttüğü proje kapsamında, 18 yaşını doldurduklarında devlet korumasından çıkacak gençlere CNC operatörlüğü eğitimi veriliyor.

Erdal ÇELİKEL/AA

İvedik OSB ve Ankara Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü, devlet korumasından çıkacak gençlerin iş sahibi olmaları ve sosyal yaşama daha kolay uyum sağlamaları için işbirliği yaptı. Bu kapsamda, İvedik Organize Sanayi Meslek Edindirme Merkezinde (İVMEM) 8 gencin, CNC operatörlüğü eğitimi aldığı proje çerçevesinde, ilk olarak yakın zamanda haklarındaki koruma kararı kalkacak ve işe ihtiyacı olan gençler tespit edildi. Günde 4'er saat olmak üzere 3 ay boyunca haftada iki gün teorik ve pratik CNC operatörlüğü eğitimini kapsayan projede, aynı anda 15 gencin eğitim almasına olanak tanındı. Proje çerçevesinde önce bilgisayar ortamında teknik çizimler yapan gençler, daha sonraki aşamada atölye ortamında çizimlerini nihai ürün haline getiriyor. 

ÜRETEN KİTLE İHTİYACI

Projeye ilişkin görüşlerini paylaşan çocuk evi yetkilileri, çocukların geleceğe dair umutlarının arttığını kaydederek, "İstekli ve hevesliler. Çocukların, bu projeye devam etmek istemeleri projenin istikrarı açısından bizleri çok mutlu etti" ifadelerini kullandı. İvedik OSB Bölge Müdürü Fatih Öztepe de ülkenin üreten bir kitleye ihtiyaç duyduğunu belirterek, "Bu proje, hem çocukları istihdam etmek hem de üretime katkı sağlanması açısından önemli. Çocuklar burada çalışmak istedikleri müddetçe bizim için onlara iş bulmak çok da zor değil" dedi. Öztepe, gençlerin ileriki dönemlerde iyi projeler geliştirmeleri durumunda, OSB'de yeni kurulacak teknokentteki kuluçka merkezlerinde yer tahsis edebileceklerini söyledi.

İŞ GARANTİSİ VAR

Eğitim alan gençler de özellikle bir meslek sahibi olmak ve gelecekte iş imkanları yaratması açısından projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Koruma altındaki gençlerden 18 yaşındaki Hakan Avcı, yaklaşık 2 aydır eğitimlere devam ettiğini belirterek, "Eğitim beklentilerimin üzerinde sürüyor. Olanaklar ve öğrenme sürecimiz gayet iyi gidiyor. Sertifika alacağız. İş garantisi de var. O yüzden severek yapıyoruz" diye konuştu. İleride kendi parasını kazanacak olmasının motivasyonunu artırdığını kaydeden Avcı, "Şu günlerde bilgisayar ortamında çizim öğreniyoruz. Daha sonra çizdiğimiz resimlerin kodlarını girerek nihai ürünü oluşturuyoruz ve elimize alarak inceleyebiliyoruz" ifadelerini kullandı. Bir başka kursiyer Alparslan Deniz de CNC operatörlüğünün daha önce de öğrenmek istediği bir meslek olduğunu söyledi. Kursun çok eğlenceli geçtiğini anlatan Deniz, "Arkadaşlarım ve ben mesleği iyi bir şekilde öğreneceğimizi düşünüyorum. Kendime güveniyorum. İyi bir CNC operatörü olacağıma inanıyorum" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Koruması biten gençler operatör olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Nisan 2016 tarihinde saat 17 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Koruması biten gençler operatör olacak haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:54
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı