"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Korumaların sorumluluğu

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın korumalarının suç dosyası her geçen gün artmaktadır.

Son olarak 11 Mayıs günü Antalya’da yaşananlar, bu şahısların pervasızlıkta sınır tanımadıklarını göstermiştir.

Bu ibret verici olayda, bir turizm çalışanı olan Ertuğrul Sağlam, Başbakanı protesto etmenin cezası olarak, korumalar tarafından arabayla VARSAK’a kaçırılmış, 2 saat boyunca dövülmüş, tehdit edilmiş ve daha sonra bırakılmıştır.

Anlaşıldığı kadarıyla birileri bu insanlara özel yetkilerle donatmıştır. Alınan bu özel yetkiyle göre Başbakanı protesto etme suçunun ilk cezası "olay mahallinde (ibret olsun diye) dayak" olarak verilmekte, eğer protesto daha ağır bir dille yapılmışsa bu sefer ’protestocuya’ dağa kaldırma’ cezası uygulanmaktadırlar.

Başlarının hiçbir zaman derde girmeyeceğinden emin oldukları içinde, bu pervazsızlık her geçen gün daha da artmaktadır.

Sayın Başbakan ve bu korumaların bağlı olduğu Sayın İçişleri Bakanı bilmelidir ki, protestoculara karşı korumaların attığı her yumruk, her tekme ve adam kaldırma dahil her türlü hukuk dışı uygulamadan dolayı, kişisel olarak kendileri de sorumlu olacaktır.

Yine demokratik bir toplumda, protesto karşısında, siyasetçinin yapması gereken şeyin, protestocuyu ve muhalifi dövdürmek değil, ona tahammül etmek olduğunu sayın Bakan ve Başbakan iyi bilmelidir.

Çünkü hukuk, adam dövdürenlere de bir gün lazım olacaktır. Münip ENLİŞ- Avukat

Türkkonut, kişi başına 14 m2 yeşil alanlı uydukenttir

TÜRKKONUT Genel Başkanı Yılmaz Odabaşı ’Çocuklara Saygı’ (11.05.2008) başlıklı yazı üzerine ayrıntılı bir açıklama gönderdi.

Odabaşı’nın köşemizde yer alan yazıyla ilgili bölümü özetle şöyle:

"TÜRKKONUT 54 kooperatif, 3325 ortağın bulunduğu modern, çağdaş, bilim, teknik ve en son teknolojinin uygulamaya konulduğu bir Uydukent Projesi olup, BM İnsan Yerleşimleri Merkezi’nin dünyada ilk 10, Türkiye’de ’En İyi Proje’ ödülüne layık görülmüştür.

Bölgenin genel altyapı, sosyal altyapı ve çevre düzenlemesine ait; İlköğretim Okulu (MEB), cami (Diyanet), 12 mt. ve üstündeki yollar ile 30.000 mt ve üstündeki park ve bahçeler (Büyükşehir Belediyesi), 12 mt ve altındaki yollar ile 30.000 mt altındaki park ve bahçeler (Yenimahalle Belediyesi), içmesuyu, yağmursuyu ve kanalizasyon (ASKİ), elektrik ve aydınlatma (BEDAŞ), doğalgaz (EGO), Telekom (PTT) devir edilmiştir.

Anılan bölge için Dünya Bankası’ndan kredi kullanılmamıştır.

Bölge genelinde 39.000 ağaç, 37.000 m² çimlendirilmiş yeşil alan, 9 adet her türlü aktiviteye haiz park alanı Türkkonut tarafından yaptırılmıştır.

Mesire alanı tüm halkımızın hizmetine açıktır. Türkkonut İlköğretim Okulu’nda kapalı spor salonu içerisinde basketbol, voleybol, hentbol oyun alanları ile çok amaçlı kullanılacak sahne ve anfi tarzında düzenlenmiş oturma alanları ile açık spor alanı, tiyatro anfisi, 3 adet kafeterya, 500 kişilik konferans salonu, kütüphane, yemek salonu ve 32 derslikli laboratuarları ile projesi Türkkonut tarafından hazırlanan Türkiye’nin en modern ve çağdaş 8 yıllık İlköğretim Okulu olduğu yaptığımız araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Okulumuz 2004-2005 eğitim öğretim yılı 115 öğrenci ile başladığı eğitim hayatı bugün 410 öğrenciye çıkmıştır. Nakil giden öğrencilerimiz de velilerimizin zorunlu semt değişikliği nedeniyle okulumuzdan ayrılmışlardır."

Şairden haber yok

ABDÜLKADİR Budak’
ın oğlu şair Orhan Göksel Budak’tan (32) beş gündür haber alınamıyor.

Son olarak Sincan’da dolaşmaya çıkan ve bir daha kendisine ulaşılamayan Orhan Göksel Budak’ı görenler 0536-462 21 70 veya 0312-283 82 66 no’lu telefonlara bilgi verelebilir.

’Salá’ adlı ilk şiir kitabı ilgiyle karşılanmış olan Orhan Göksel, ’2005 Yaşar Nabi Nayır Başarı Ödülü’nü almıştı.

Reklam panosu dikmeye son verin

ESKİŞEHİR
yolu son günlerde birbiri ardına dikilen reklam panolarıyla kapatılmış durumda. Yine kimler zengin ediliyor? Buralara konan ilanlar hem sürücülerin dikkatini dağıtıyor hem de korkunç bir görüntü kirliliği yaratıyor. Aynı zamanda, sözum ona yapılan yeşillendirme çalışmalarını da boşa çıkarıyor. Hiç kimselerin ayak basmadığı yerlerde yapılan kaldırım çalışmalarından sonra, bu panolar ortaya çıktı. Yok mu dur diyecek biri?

Nergiz KİLER

KISA...KISA...

- TÜRKİYE Fizyoterepistler Derneği Ankara İl Temsilciliğinden Uzm. Fzt. Kadriye Tombak’tan:

Dernek olarak sesimizi duyurmak, mesleğimizi en iyi şekilde yapabilmek ve insanlara daha faydalı olabilmek için Ankara ve çevre illerdeki meslektaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. 1 Haziran’da Ankara’da planladığımız organizasyon ile sorunların çözümüne yönelik girişimleri tartışmak için 1 Haziran Pazar günü fizyoterapiye gönül veren tüm meslektaşlarımızı bekliyoruz.

(0505-679 59 65)

GÜNÜN SÖZÜ

"Ülkemizde endüstriyel işletmelerin egemenliğine terk edilen tarım sektörümüz, yok olma sürecinde ve yakın gelecekte ’şehit’ veya ’gazi’ sıfatıyla anılacaktır."

(Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır)
X