İZMİR HABERLERİ

Koruma Kurulu'ndan geçti

DHA
28.03.2017 - 08:57Son Güncelleme :
DHA

Tramvay'ın Konak geçişi onaylandı

İZMİR 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Konak tramvayının Konak Meydanı geçişinde, yolun deniz tarafından viyadük altından mevcut otopark, kaldırım ve yeşil alanın bulunduğu kesimden geçişini onayladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını sürdürdüğü 12.8 kilometre uzunluğunda, 20 istasyonlu Konak tramvayı hattının yapımında sıra Konak Meydanı geçişine geldi. Üçkuyular'dan biri kara, diğeri deniz tarafından ayrı ayrı gelen iki hat, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yapımı süren karayolu altgeçidinden sonra deniz tarafında yanyana getirildi. Gidiş-geliş iki hattın Konak Meydanı geçişi, viyadüklerin altından mevcut otopark, kaldırım ve yeşil alanın üzerinden yapılacak. Konak Meydanı'nın 'tarihi sit' olması nedeniyle hattın geçiş planı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderildi. Kurul, tramvayın geçişini onayladı.

Konak tramvayı projesinde daha önce Konak Meydanı geçişi, yine viyadüklerin altından ancak kara tarafından öngörüldü Konak tünelinden ve Varyant'tan inen araçlar, Alsancak yönüne gitmek için Atatürk Caddesi'ne döndüğü kavşakta tramvayla kesişeceği için burada trafik ışığı düzenlemesi yapılacaktı. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin görüş sorduğu Karoyalları 2. Bölge Müdürlüğü, tramvay geçişlerinde kırmızı ışıkta bekleyecek araçların yoğun saatlerde Konak Tüneli içinde birikme yaratacağı gerekçesiyle bu geçişe olumsuz baktı. Bu nedenle projede revizyona gidildi. Konak'ta Belediye'nin ve Başbakanlık Ofisi'nin yanından geçmesi planlanan tramvay, yolun deniz tarafına alındı.

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Koruma Kurulu'ndan geçti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 08 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Koruma Kurulu'ndan geçti haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı