"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Kortta kadın başarısı

BİR ülkenin tanıtımında en önemli değerlerinden biri şüphesiz o ülkenin spordaki başarısıdır.

Üstelik bu başarıda kadınların ön planda olması çağdaşlığın ve medeniyetin de başlıca simgeleridir. Kadın sporcularımızın son zamanlarda voleybol, basketbol ve atletizmde gösterdikleri uluslararası başarılara tenisçilerimiz ‘’Biz de varız’’ diye katıldı. Önce Wimbledon Gençler Turnuvası’nda (Dünya Şampiyonası kadar önemli) İpek Soylu ilk 16 tenisçi arasına girdi.
Geçtiğimiz Pazar ise İsviçre Klosters’de 128 genç kızın katıldığı Avrupa Gençler Ferdi Tenis Şampiyonası’nda Başak Eraydın (ENKA) seri başı olmadan ve set kaybetmeden finale çıktı. Şampiyonluk maçını kaybeden Başak, Türk tenis tarihinde ilk kez Avrupa Gençler ikincisi oldu.

Altyapı istikrarı

Bugün 18 yaşında olan Başak, annesi Deniz hanım ve babası Erol beyin de tenis antrenörü olduğundan iki buçuk yaşından beri kortlarda. Başak güçlü fiziği ile toplara süratli vuran bir oyun tarzına sahip. Bu sezon inanılmaz bir çıkış yaparak Profesyonel Future turnuvalarında 5 şampiyonluk kazandı.
Türk tenisinin altyapısı sadece İpek ve Başaklar ile sınırlı değil. Gelecekte kendilerinden bahsettirecek başka tenisçilerimiz de var. Bunların en çarpıcı örneği de Sultan Gönen (TED). Henüz 17 yaşında olan Sultan, Klosters’de aynı turnuvada dördüncü tura çıkma başarısını gösterdi. Antrenörü Aytekin Kaya ile uzun süreden beri başarılı bir çalışma sürdüren Sultan da Türk tenisinde ilklere imza atacak kapasitede.
Bahsettiklerim ve tabandan yetişen diğer genç tenisçilerimizin 2020 Olimpiyatları için devam eden ciddi adaylık sürecimizde tesis değil, sporcu sayısı ve kalitesi açısından çok önemli tanıtım verileri olduğunu vurgulamak istiyorum.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI