İZMİR HABERLERİ

Korsini’den Amerika’ya 25 milyonluk fabrika

Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
20.06.2017 - 17:28Son Güncelleme : 20.06.2017 - 17:28

Ege Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Korsini-Saf Ambalaj A.Ş., iki yıl önce ortak olduğu Kanadalı CCL ile Amerika’da 25 milyon dolarlık yatırımla fabrika açtı.

Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET

 

TEMELLERİ iki yıl önce atılan CCL-Korsini işbirliği ilk meyvesini verdi. İki firmanın ortaklığında ABD’de kurulan fabrika üretime başladı. Tennesse’de 8 bin metrekare kapalı alanıyla devreye giren yeni tesi, kalıp içi etiket (IML) üretimi yapıyor. Tesis için 25 milyon dolarlık yatırım yapan ortakların gündeminde şimdi ise Güney Amerika ile Asya Pasifik’te uydu fabrikalar kurmak var. BIRINCILIK KOLTUĞUNA OTURDU Korsini-Saf Ambalaj A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Koordinatörü Tina Alharal, şirketin 1902’de İtalyan Corsini ailesi tarafından kurulduğunu hatırlatarak, “1998’de diğer işlerinin yanında Türkiye’de ilk IML etiket üretimini başlattı. 2004’te ise Türkiye’nin ambalaj devi Korozo ile yaptığı ortaklıkla tüm üretim IML etikete çevrildi. Şu anda Türkiye’de iki, İtalya ve ABD’de birer fabrikasıyla dünyada IML etiket üretiminde kapasite olarak ikinci, ürün çeşitliliği konusunda birinci duruma geldi” ifadesini kullandı.

Korsini’den Amerika’ya 25 milyonluk fabrika

 

İKİ TESİS DAHA KURULACAK

“DÜNYADA global markaların büyük tedarikçisi konumuna ulaşmak için üretim tesisleri olan bölgelere yatırım yapmak, ambalaj sektöründe büyümek için kaçınılmaz bir koşul oldu” diyen Tina Alharal, “Bu nedenle özellikle deniz aşırı ülkelerdeki büyük alıcılara yeterli servis verebilmek adına ABD’den başlayıp sırasıyla Güney Amerika ve Asya pasifik bölgelerinde uydu fabrikalar oluşturmak ana stratejimiz. Bu kararın ilk halkası olarak ABD’de devreye giren fabrika için 25 milyon dolarlık yatırım yaptık” bilgisini verdi.

Korsini’den Amerika’ya 25 milyonluk fabrika

 

153 FABRİKASI VAR

TİNA Alharal, iki yıl önce Kanadalı CCL ile ABD’de IML fabrikası kurmak için ortaklık yaptıklarını belirterek, “CCL genelde satın alma yoluna giden bir şirket. Ama biz bunu kabul etmedik. IML alanındaki uzmanlığımız bu ortaklığı doğurdu. Yarı yarıya pay sahibi olduğumuz bir şirket kurduk. 1951’de kurulmuş olan CCL Industries Inc, 19 bin çalışanı ve Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Asya, Avustralya ve Afrika’daki 153 fabrikasıyla dünyanın en büyük kendinden yapışkanlı (selfadhesive) ve giydirilmiş ambalaj (shrink sleeve) etiket üreticisi” diyerek şimdi bu üretime yeni bir halkanın eklendiğini aktardı.

Korsini’den Amerika’ya 25 milyonluk fabrika

28 MİLYON EURO 50 MİLYON OLACAK

KORSİNİ’nin stratejisini her bölgenin en büyükleriyle çalışmak olarak belirlediğini dile getiren Tina Alharal, “2012’de Ege Serbest Bölgesi’nde açtığımız fabrikayla dünyanın her yerine ihracat yapıyoruz. ABD’de kurulan yeni fabrikanın devreye girmesiyle de Amerika ve Kanada pazarına yerinde üretim yaparak Türkiye’den diğer ülkelere yaptığımız ihracatı çok daha yükseğe taşımayı hedefliyoruz. Diğer bölge yatırımları, Türkiye’deki ana üretim üssünü daha da güçlendirecek ve Korsini’nin 28 milyon euroluk ihracatını çok kısa vadede 50 milyon euro seviyesine çıkaracak” diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Korsini’den Amerika’ya 25 milyonluk fabrika hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Haziran 2017 tarihinde saat 17 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Korsini’den Amerika’ya 25 milyonluk fabrika haberi güncellenecektir.


  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:39
  • Akşam
   19:14
  • Yatsı
   20:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı