Dünya Haberleri

  Korsanları yakaladılar

  A.A.
  31.10.2007 - 13:15 | Son Güncelleme:

  Somali açıklarında dün kaçırılan geminin mürettebatı, korsanları etkisiz hale getirip, kontrolü yeniden ele geçirdi. Çatışma sırısında yaralanan mürettebatı ABD askerleri tedavi etti.

  Önceki gün Japon bandıralı geminin kaçırılmasından sonra dün de G.Kore gemisi Somali açıklarında korsanların saldırısına uğradı. Gemiyi önce ele geçiren korsanların, mürettebatın karşı saldırısı ile etkisiz hale getiridiği bildirildi.  Bölgedeki korsan faaliyetlerini bağımsız olarak izleyen Doğu Afrika  Denizciler Yardım Programı Başkanı Andrew Mwangura, Kuzey Kore bandıralı  geminin 22 kişi olduğu tahmin edilen mürettebatının, gemiyi dün geç saatlerde ele geçiren 8 silahlı saldırganı, çatışmaya girerek etkisiz  hale getirdiğini kaydetti. Mwangura, daha önceki haberlerde Güney Kore bandıralı olarak duyurulan  geminin, mürettebat tarafından Mogadişu limanına geri dönmek üzere  yönlendirildiğini söyledi.

  Merkezi Londra'da bulunan uluslararası bir izleme kuruluşu, bu ay  içindeki bir raporunda, bu yılın ilk 9 ayında korsan saldırılarının,  başta Somali ve Nijerya açıkları olmak üzere dünya çapında yüzde 14  arttığını bildirdi. Korsan faaliyetlerinin en çok görüldüğü bölgedeki  Somali sularında düzenlenen saldırı sayısının geçen yıla göre bu  yıl  8'den 26'ya çıktığı ve bazı gemi kaçırma olaylarının ölümlere yol açtığı  kaydedildi.

  ABD 5. Filosu sözcü yardımcısı Yüzbaşı John Gay, USS James E. Willams  destroyerinin, gemilerini kaçıran korsanları etkisiz hale getirirken  yaralanan Kuzey Koreli denizcilere yardım ettiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı