Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Korsanlar oyun seviyor

  Hürriyet Haber
  11.05.2010 - 09:30 | Son Güncelleme:

  Korsanla savaş için uğraşılıyor ama işi eğlence dağıtmak olan oyun firmaları için her şey daha zor...

  Geçenlerde UbiSoft  yeni bir kopya engelleme sistemini kullanacağını duyurdu. UbiSoft dahil herkes bu yeni yöntemin sadece bir  süre  etkili olacağını biliyordu. Çünkü yıllarca durum böyle oldu. Firmalar yeni bir kopya engelleme sistemi çıkartıyorlar. Başlarda işler gidiyor ama çok geçmeden, sadece günler veya iyi ihtimalle haftalar içinde internette oyunun crack'i dolaşmaya başlıyor.

   Ama oyun  firmaları  bunun olacağını bile bile denemek zorundalar. Aslında tek yapmaya çalıştıkları, kırılmasını geciktirmek ve beklemekten sıkılan korsana meyilli oyuncuların parasını ödeyip oyunları satın almaları. Buradaki en hassas denge ise, kopya engelleme yönteminin ne kadar katı olacağı. Çünkü katı yöntemler genellikle oyunları satın alan dürüst oyuncular için can sıkıcı prosedürler anlamına geliyor.

  Oyun firmalarının büyük kısmı ne yazık ki tüm enerjilerini korsan oyuncuları müşteriye çevirmeye değil, onlara karşı savaşmaya harcıyorlar. Zaten oyunların kırılmasını engelleyemediğiniz bir dönemde, sizce de bu son derece yanlış bir yaklaşım değil mi?

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı