Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Korsanlar ilerliyor bilgi üzerindeki risk artıyor

  Hürriyet Haber
  27 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 25 Temmuz 2007 - 22:44

  İnternet içeriğinin filtrelenmesinden masaüstü güvenlik çözümlerine kadar bilgi güvenliğinin sağlanmasına ve verimliliğin artırılmasına yönelik faaliyet gösteren Websense firmasının başkanı Gene Hodges, geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret etti. Hodges, basın mensuplarıyla sohbet havasında geçen görüşme sırasında özellikle bilgi güvenliğini tehdit eden bilgisayar korsanlarının davranış biçimlerindeki değişime dikkat çekti.

  Hodges’e göre bugün güvenlik kavramı hızlı bir değişim içinde. Bu alanda marketin hangi yöne gideceğiniyse bizzat bilgisayar korsanları belirliyor. "Genç yaştaki bilgisayar korsanları öncelikle ün kazanma sevdasına düşüyorlar oluşturdukları güvenlik tehditlerinde çok ses getirecek yöntemleri tercih ediyorlar" diyor Hodges. Ancak bilgisayar korsanının yaşı ilerleyip sorumluluğu arttıkça, şan ve şöhrete olan merak para kazanma ihtiyacıyla yer değiştiriyor. Bu da korsanların daha sessiz yöntemler geliştirerek, daha değerli hedeflere yönelmelerine sebep oluyor.

  İçinde bulunduğumuz çağda bilgi, kurumlar için benzersiz bir öneme sahip. Bir zamanların sistemleri çökertmekten zevk alan bilgisayar korsanları da, şimdi kimseye fark ettirmeden bu bilgileri sızdırma peşindeler. Küçük bir USB belleğe sığdırılabilen bilgi, doğru kişiye milyonlarca dolar karşılığı pazarlanabiliyor. Dolayısıyla tehditlerin büyük çoğunluğu içeriği artık doğrudan bilgiye yöneliyor. Üstelik saldırının gelebileceği yerler konusunda da hızla artan bir çeşitlilik var. Hodges eskiden porno sitelerin bu işin bir numaralı mecrası olduğunu, ama bugün Myspace ve YouTube gibi sık ziyaret edilen sitelerin bile bu saldırıların odak noktası olarak kullanılabildiğini söylüyor.

  Hodges, birkaç yıla kadar Türkiye’de de bilgi hırsızlığına yönelik teşebbüslerin ciddi oranda artacağını öngörüyor. Çözüm ise bu tehdidi önleyebilecek ürünlerle bilgi ve ağ güvenliğinin sağlanmasından geçiyor. Hodges "Bilginin güvenliği için sadece saldırıları önlemek değil, saldırı henüz başlamadan sezebilmek ve çalışanların bilginin korunmasına gereken önemi vermelerini sağlamak da çok önemli. Websense olarak ortaya koyduğumuz ürünlerle, bu bilinci ve bütünlüğü sağlamayı başarıyoruz" diyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı