Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Korsan yazılıma sıkı takip

  Hürriyet İnternet
  24 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 10:35

  Yasal yazılım kullanımının dünya genelinde takibini hedefleyen Business Software Alliance (BSA), Türkiye çapında korsan yazılım satış ve kullanımıyla mücadelesini hızlandırdı.

  BSA avukatları, Kasım 2005 tarihinden bugüne kadar İstanbul, Ankara, İzmir,  Bursa, Konya, Gaziantep, Trabzon, Mersin, Adana, Sakarya, İzmit, Eskişehir ve Karaman olmak üzere toplam 13 ilde, 1700 firmayı ziyaret etti. Bu ziyaretler sonucunda yasadışı yazılım kullanan ve takibe alınan firmaların toplam sayısı 7200’e ulaştı.

  BSA avukatları yaptıkları çalışmalarda, küçük ve orta ölçekli şirketlerin yöneticilerinin, bilgi işlem kaynakları yönetimi ve düzenlemeleri konularında gerekli teknik bilgiye sahip olmadıklarını ve bu yüzden de mağdur duruma düşebileceklerini belirttiler. Korsan yazılım kullandığı tespit edilen işletmelerin sahipleri, genel müdür ve ilgili müdürleri yasalar gereği, gerekli teknik bilgiye sahip olmasalar da hukuka aykırı davranıştan sorumlu tutuluyorlar.

  BSA yetkilileri/avukatları, “Şirketlerin itibarı ve ekonomisinin zarar görmemesi açısından tüm şirket yetkili ve sorumlularının korsan yazılım kullanımı ile ilgili bilgi edinmeli ve şirkette bu konu ile ilgili yetkili bir kişi yoksa mutlaka şirket bilgisayarları ve yazılımlarını aldıkları firmalara başvurmaları gerekmektedir” şeklinde bir ifadeyle tüm firmaları uyarıyor. BSA, 2006 Mart ayı sonuna kadar çalışmalarını hızlandırarak yaklaşık 2500 firmayı daha korsan yazılım kullanımı kontrolü için ziyaret edeceğini ve gerek duyulduğunda firmaları takibe alacağını vurguluyor.

   

  Bilgisayar yazılımlarının yasadışı yollardan çoğaltılıp dağıtılması ve kullanılması anlamına gelen yazılım korsanlığı, dünya ekonomisi için olduğu gibi Türkiye için de tehdit oluşturuyor. IDCtarafından gerçekleştirilen “Dünya Yazılım Korsanlığı Araştırması”na göre, 2004 yılı itibariyle Türkiye’de kullanılan yazılımların %66’sı yasa dışı. Yani kullanılan her üç yazılımdan ikisi korsan. Aynı araştırmaya göre, Türkiye’de 2003 yılında 127 milyon dolar olarak belirlenen ekonomik kaybın, 2004 yılında 182 milyon dolara kadar çıktığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı