Ege Haberleri

EGE

  Korsan araca binene de ceza kesilecek

  İZMİR, (DHA)
  13 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Temmuz 2012 - 12:15

  İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili İbrahim Bayram, yapılan yeni düzenlemelerle artık hem korsan çalışan ticari araç sahipleri hem de bu araçlara binen vatandaşların büyük cezalarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

  İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili İbrahim Bayram,2918 sayılı kanunun ek ikin maddesine eklenen fıkraların ağır cezalar getirdiğine dikkat çekti ve artık sadece korsan çalışanlar değil bu araçlardan yararlanan vatandaşlar da sorumlu tutulacak diye konuştu. Kanuni düzenlemeler hakkında bilgi veren Bayram, “Korsan çalışan araçlarla yolcu taşıyanlar, korsan aracı kullananlar, bu araçların bağlı bulunduğu duraklar, işyeri ve taşeron şirket sorumluları ile bu araçlardan servis hizmeti alan yolculara ceza uygulanacağı hükmü getirilmiştir. Ayrıca bu şekilde çalışırken yakalanan araçlar 60 gün trafikten men edilecektir” dedi.
  Uygulanacak cezaların miktarının yüksek olduğuna dikkat çeken Bayram, “Buna göre korsan taşımacılık yaparken ilk kez yakalanan sürücü, araç sahibi, işyeri ve işyerindeki taşerona 1950 lira, bir yıl içinde ikinci defa yakalanırlarsa 3 bin 250 lira idari para cezası kesilecek. Bunun yanında her defasında araç iki ay trafikten men edilecektir. Korsan aracın içindeki yolculara da 215 lira ceza kesilecek” diye konuştu.
  Şoförlüğün zor ve çileli bir iş olduğunu belirten İbrahim Bayram, “Tüm ticari araç kullanan üyelerimizin ruhsat ve güzergah belgelerini tamamlayarak huzur ve güven içinde çalışmalarını arzu ediyoruz. Meşakatli bir işi yerine getiren arkadaşlarımızın bu konuda mağdur olmaları bizi üzer. Öte yandan özellikle yaz aylarında turizmin canlanmasıyla yolcu taşımacılığının hareketlendiği de bir gerçek. Vatandaşlarımızı da duyarlı olmaya, korsan çalışan araçları tercih etmemeye çağırıyoruz. Bu şekilde hem sektördeki haksız rekabet önlenebilecek hem de yolcular cezai durumlarla karşı karşıya kalmayacaklardır” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı