HAKKARİ HABERLERİ

Korkuyla geldikleri ilçeyi halayla temsil edecekler

AA / YAKUP BAY
21.02.2015 - 12:25Son Güncelleme :

- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine atanan öğretmenler, İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslarda yöresel halk oyunlarını öğrenerek müsabakalarda ilçeyi temsil edecekler - Sakaryalı öğretmen Demirbaş: "İlk olarak büyük bir şok ve üzüntü yaşamıştık. Ama geldikten sonra içimiz rahatladı. İlçe, çok da bizim oralardan farklı değilmiş" - Denizlili öğretmen Örsel: "Yeni bir oyun öğrenmek benim için çok güzel ve burayı da temsil etmek gerçekten gurur kaynağı olur"

AA / YAKUP BAY

HAKKARİ (AA) - Atandıkları Şemdinli'ye tedirgin şekilde gelen öğretmenler, ilçede geçirdikleri süre içerisinde endişelerinden kurtularak, kurslarda öğrendikleri yöresel oyunlarla ilçeyi temsil etmeye hazırlanıyor.

Her atama döneminde başta öğretmenler olmak üzere bütün memurların en fazla korktuğu illerin başında yer alan Hakkari, çözüm sürecinin getirdiği olumlu havanın da etkisiyle son yıllarda güzel gelişmelerin yaşandığı bir il haline geldi.

Sosyal aktivitelerin sınırlı olduğu Şemdinli'de öğretmenler, ilçedeki kurumların açtığı kurslara katılarak boş vakitlerini değerlendirmeye çalışıyor.

Özellikle İlçe Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki halk oyunları kurslarına yoğun ilgi gösteren öğretmenler, bir taraftan öğrencilerine en iyi eğitimi vermek için çaba gösterirken, diğer taraftan da yöreye özgü oyunları öğrenerek, il genelinde yapılacak yarışmada ilçeyi temsil etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Halkoyunları İl Temsilciliği'nin 2015 yılı faaliyet programında yer alan "Okullar ve Kulüpler Arası Halkoyunları İl Birinciliği" yarışmasında ilçeyi temsil edecek öğretmenlerden oluşan Şemdinli Halk Eğitim Kulübü, Şemdinli Spor Salonu'nda düzenlenecek yarışmada derece almak için ter dökecek.

-Korkular, yerini heyecana bıraktı

Halk oyunları ekibinde yer alan Sakaryalı öğretmen Gülşah Demirbaş, AA muhabirine, ilçenin bir mezrasına atandığını ve hayal edemeyeceği şeylerle karşılaşacağını düşünerek ilçeye geldiğini belirtti.

Ancak endişelerinin yersiz olduğunu kısa bir süre geçtikten sonra anladığını aktaran Demirbaş, "İlk olarak büyük bir şok ve üzüntü yaşamıştık. Ama geldikten sonra içimiz rahatladı. Çok da bizim oralardan farklı değilmiş ilçe. Öncelikle insanları sıcak kanlı ve sahip çıktılar bize. Okulda da öğrencilerle ilişkilerimiz çok güzel oldu. Batıdaki öğrencilerden çok daha farklı oldukları için rahat edeceğimizi anladık" diye konuştu.

İlk olarak halkoyunları antrenörü ile tanıştıklarını ve böyle bir öneri karşısında öğretmen arkadaşlarıyla ekibi kurduklarını kaydeden Demirbaş, şimdi ilçeyi il geneli yapılacak yarışmada temsil edecekleri için çok mutlu olduklarını ifade etti.

Şemdinli'nin beklentileri üzerinde bir yer olduğunu söyleyen Denizlili öğretmen Hatice Örsel ise öğrencilerini çok sevdiğini, yöre halkının da çok sıcak kanlı olduğunu anlattı.

İlçeye ilk atandığında yaşadığı üzüntüyü de sözlerine ekleyen Örsel, şöyle konuştu:

"Burası benim için farklı bir yöre. Ege Bölgesinde yaşıyorum. Denizli'den geldim. Yeni bir oyun öğrenmek benim için çok güzel ve burayı da temsil etmek gerçekten gurur kaynağı olur. Meslektaşlarımın burayı gelip görmelerini, sıkıntılarını da yaşamalarını isterim. Çünkü ancak o zaman her şeye gerçekçi bakıyorsunuz ve özellikle buranın insanının çok sıcak kanlı olduğunu görürsünüz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hakkari haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hakkari ilinden Korkuyla geldikleri ilçeyi halayla temsil edecekler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2015 tarihinde saat 12 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Korkuyla geldikleri ilçeyi halayla temsil edecekler haberi güncellenecektir.

  HAKKARİ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:01
  • Guneş
   06:41
  • Öğle
   12:01
  • İkindi
   14:43
  • Akşam
   17:01
  • Yatsı
   18:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı