Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Korkutan tatbikat

  Hürriyet Haber
  01 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Şubat 2000 - 00:01

  Son zamanlarda arama ve kurtarma çalışmalarının önem kazanması nedeniyle Karadeniz Teknik Üniversitesi Dağcılık Arama Kurtarma Timi (KTÜDAKS) ile Trabzon Dağcılık ve Kayak İhtisas Kulübü Başkanlığı, Zigana Dağı'nda bir kurtarma tatbikatı düzenledi. Tatbikat, Trabzon Valisi Adil Yazar ve Gümüşhane Valisi Gazi Şimşek'e kurtarma ekiplerinin verdiği brifing sırasında, bir kişinin içeri girerek senaryo gereği ‘‘Dağın zervesinde kayak yaparken birisi düştü, koşun’’ uyarısıyla başladı.

  KTÜDAKS ekipleri, yaralı rolünü üstlenen Çiğdem Altın'a 45 dakika sonra ulaştılar. Çığ tehlikesi nedeniyle basın mensupları tatbikatın yapıldığı yere yaklaştırılmadı. Yaklaşık 1 saat sonra yaralıyı bir sedyeye koyarak eksi 20 derece soğukta ve kalın kar tabakası içinde taşımaya çalışan ekibin başı Doç. Dr. Ersan Başar, yaralı rolü üstlenen Çiğdem Altın'ın donmak üzere olduğunu fark etti. Doç. Başar, hemen genç kıza ilk müdahaleyi yaptı. Karın üzerinde yaklaşık 1 saat kaldığı için titreyen ve moraran genç kıza, önce sıcak su içirildi. Büyük bir mücadele sonucunda Çiğdem Altın, bir kar aracına bindirilerek aşağıya indirildi. Altın, ilk tedavisinin ardından sağlığına kavuştu ve ‘‘Çok korktum. Zirve olduğu için çok soğuktu. Donduğumu da fark etmedim’’ diye konuştu.

  Bu arada yine Zigana Dağı'nın zirvesine, kamp kuran aynı ekibin kar altında kazdığı tüneller ve kar mağaraları büyük ilgi çekti. Geceyi sıfırın altında 25 derece soğuğa ve tipiye rağmen kar mağaralarında geçiren Karadeniz Teknik Üniversitesi dağcıları, bu sayede güç şartlar altında yaşamayı öğrendiklerini söylediler.

  Gümüşha-ne'nin Torul İlçesi yakınlarında 2475 rakımlı Zigana Dağı'nın zirvesinde, sıfırın altında 20 derece santigratta ve kar kalınlığının 70 santimetre olduğu bir ortamda yapılan kurtarma tatbikatı, az daha faciayla sonuçlanıyordu. Senaryo gereği yaralanan ve 1 saat kurtarılmayı bekleyen Çiğdem Altın adlı genç kayakçı, donma tehlikesi geçirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı