Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Korkutan hastalık menenjit

  Hürriyet Haber
  15.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.03.1998 - 00:01

  Son günlerde Almanya ve Avusturya'da menenjit vakalarında artış görülmesi, Avrupa'da menenjit salgını paniği yarattı. Almanya'nın Bavyera Bölgesi'nde kısa zamanda iki kişinin menenjitten ölmesi, yetkilileri hayli korkuttu. Uzmanlar, şubat ve mart aylarında genellikle menenjit vakalarına daha çok rastlandığına dikkat çekiyorlar.

  Avrupa'yı, özellikle de Almanya ve Avusturya'yı menenjit korkusu sardı. Ölümcül vakaların rastlandığı Bavyera'nın güneyindeki Rottal/Inn Bölgesi'nde yuvalar, okullar kapatıldı; konserler, futbol maçları iptal edildi. Geçen yıl 808 vaka görülen Almanya'da menenjite yakalanların onda birinin öldüğü belirtiliyor. Anne babalar, hastalığın bağışıklık sistemleri yeteri kadar gelişmediği için özellikle çocuklarda ve gençlerde görülmesi karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar. Birçok insan, aşı oldu.

  Doktorlar, Avrupa'nın bir menenjit salgını ile karşı karşıya olmadığını söyleyerek kamuoyunu rahatlatmaya çalışıyorlar. Ancak 60 çeşit virüsün bu hastalığa neden olduğunu ve çok çabuk müdahale gerektirdiği konusunda uyarıda bulunmadan da geçmiyorlar. Zamanında teşhis edilemediği takdirde ölümle sonuçlanabilen menenjit, beyindeki yaşamsal merkezlere zarar verirse, vücutta kalıcı arızalar meydana geliyor. Duyma, görme ve konuşma bozuklukları ortaya çıkabiliyor, bazı organlara felç geliyor.

  ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR

  Menenjit, beyni koruyan üç zarın (2 yumuşak, 1 sert) iltihaplanması demek. Kimi zaman bir grip virüsü, kimi zaman kene ısırmasından vücuda geçen bir virüs, kızamık, kabakulak mikropları, bağırsak enfeksiyonlarından gelen virüsler menenjite neden olabiliyor. Hastalığa müdahalede geç kalınırsa ölümler meydana gelebiliyor. Vücut direncini kaybettiği zaman, insanın burun boşluğunda ya da genzinde bulunan bakteriler, beyne ulaşan bakteriler, iltihaplanmayı meydana getiriyor. Hastalık, kendini baş ağrısı, ense sertleşmesi, yüksek ateş, titreme, bazen kusma ile belli ediyor. Vücutta var olan bakterilerin neden olduğu menenjit türünün tipik belirtisi ise deride kanamalar görülmesi, küçük siyah noktalar ya da kırmızı, mavi lekelerortaya çıkması...

  HEMEN DOKTORA

  Uzmanlar, menenjite karşı tek silahın en ufak şüphede doktora gidilmesi olduğu konusunda birleşiyorlar. Beyindeki iltihaplanmaya neyin neden olduğunu bir an önce saptamak, hastanın yaşam şansını artırıyor. Doktorlar genellikle, üçüncü ve beşinci bel omurları arasına bir iğne batırarak enfeksiyon olup olmadığını anlıyorlar.

  Teşhis konduğunda ne tür menenjit olduğu göz önüne alınarak özel bir antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Eğer antibiyotik virüslerle baş edemezse doktorlar, yalnız ateş, baş ağrısı gibi sıkıntıları geçirmeye çalışıyor, vücudun bağışıklık sistemini kendi başına mücadele etmeye bırakıyorlar.

  BULAŞICI HASTALIK

  Menenjitin en korkulu yanı bulaşıcı olması. Balgam, tükürük, hapşırma öpüşme yoluyla bulaşıyor. Hastalığın çocuklar ve gençlerin dışında en çok tehdit ettiği insanlar ise, kanserli, AİDS'li hastalar, organ nakli yapılanlar, bağışıklık sistemi herhengi bir başka hastalık yüzünden zayıflamış olanlar. Aşı olmak, menenjitli yakını olanların antibiyotik kullanması ve bulaşmaması için gerekli hijyenik önlemleri almak, yapılması gereken en önemli şeyler. Menenjit salgını Sudan, Etopya, Nijerya gibi ülkelerde çok sık olarak salgın biçiminde görülüyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı