« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Korkut Göze: Kartal gibi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Korkut GÖZE

BELLİ ki, Scala, Beşiktaş'ı derbiye iyi hazırlamış. Gerektiği gibi motive etmiş, San Siro'daki faciayı kafalardan silip atmıştı Scala... Ve Beşiktaş'ı koşarak, savaşarak F.Bahçe'yi yeneceğine inandırmıştı.

Beşiktaş, özellikle topu kanatlara taşıdığı dakikalarda oyuna ağırlığını koyuyor ve egemenliğini sahanın her bölgesine taşıyordu. Karhan, aranan ve beklenen liderdi. Sahayı bir radar gibi tarıyor, tempoyu ayarlıyordu. Ve liderin istekli ve akıllı temposuna katılanlar, Beşiktaş'ın ilk yarıdaki oyununa, güzellikler ve pozisyon zenginliği getiriyordu.

Nihat, seri ve çabuk fulelerle F.Bahçe'nin sol kanadını bir otoban gibi kullanıyordu. Kaçtı mı, arkasında toz bulut bırakıyordu. Hele, Tayfur'un Nihat'a yakın oynadığı anlarda, Beşiktaş'ın hücum etkinliği bir kat daha artıyordu.

MUHTEŞEM İKİLİ

Beşiktaş'ın ilk golü de bu ikilinin birlikte düşünüp, beraberce sahneye koydukları nefis bir şovdu. Erman, defansta hatasız ve dikkatliydi. Sorumlu olduğu bölgede kuş uçurtmuyordu, nefes aldırtmıyordu.

Sol kanatta İbrahim ile Münch hücum ve savunma aksiyonlarını akıllıca dengeleyerek, kollektif bir uyum sergiliyorlardı. Muhteşem bir ikili oluşturuyorlardı.

Beşiktaş koşarak ve savaşarak kazanacağına inanmıştı. Hiçbir Beşiktaşlı toptan ve rakipten kaçmıyordu. Pascal Nouma sahanın her noktasında amansız bir mücadele örneği veriyordu. Topun gittiği her yerde Pascal'ı görmek ve alkışlamak mümkündü. Hep eleştirdiğimiz Khlestov bile her geçen dakika oyuna ısınıyor, Ümit, oyunun başlangıç bölümündeki riskli davranışlarından uzaklaşarak, yararlı bir portre çiziyordu.

Kötü oynayan Beşiktaşlı yoktu. Badece sivrilenler vardı. İbrahim gibi, Tayfur gibi, Karhan ve Münch gibi...

İnanıyorum ki, Beşiktaş, Milan maçını da aynı özgüven ve duygularla oynasaydı, o hüzünlü geceyi ne yaşar, ne de yaşatırdı.

Bir paragraf’da Mustafa Denizli ve yardımcılarına açmak istiyorum. 5+1 kuralı unutarak sahaya 6. yabancı futbolcuyu sürmenin şaşkınlığını bir türlü kabullenemiyorum. Ve böyle bir hatanın F.Bahçe gibi bir büyük kulüpte patlak vermesini içime sindiremiyorum.


Bunları da Beğenebilirsiniz