« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Korkulu rüya penaltı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Penaltı kazanan, havalara fırlıyor. Kaybeden çöküyor. Daha atış yapılmadan neden bu etkilenmeler? Çünkü penaltı dediğin yarı yarıya gol. 11 metreden (7.32 x 2.44) metre karelik bir alana meşin yuvarlağı vuruyorsun. Kalede kaleci ne yapacak? Rastgele bir önlem alacak. Tutarsa ne ala... Ya atışı yapan? Avantajın her türlüsü onda.

Gelin bir de atana sorun. İş tribünden görüldüğünden epeyce farklı. Adamın sırtında sorumluluğun sınırsız yükü var. O andaki psikolojisi var. Takımın ligdeki durumundan, maçın akışına, kişisel morale, tribünlerin sesine kadar bir dolu etkinin altında. Ya kaçarsa...

stil farkı

Kimi hiç endişe duymuyor. Doğası öyle. Soğukkanlı. Kimi doğuştan heyecanlı. İşte bu yüzden dünyanın en ünlü futbolcularının penaltı kaçırışlarına tanık oluyoruz. Yerine göre aşırı güven bile iş çıkarıyor. Kimi topun aklına giriyor. Vururken ona bilinç katıyor. Top adresi buluyor.

Kimi şiddet uyguluyor meşin yuvarlağa. Güüm, diye çaktı mı, hedef doğru ise, kaçarı yok, top filelere varıyor. Kaleci onu görse de elini kaldırana dek yanından geçiveriyor. Gideceği yol 11 metre, yolda geçecek zaman göz açıp kapama kadar az bir zaman. Beyin emri verene dek, iş işten, top çizgiden geçiyor.

FIFA'nın kalecilere çizgi üzerinde oynama hakkını vermesi, penaltıcıları bu yıl daha da tedirginleştirdi. Ya adam vurduğum yere yatarsa, endişesi kimilerini yiyip bitiriyor. Bundan etkilenmeyenler de var. Bakıyor kaleciye, öyle vuruyor topa. Ama kimi kaleci de bekliyor. Topa göre yatıyor. Penaltı birkaç saniyede doğup ölen canlı gibi...

Bu yılın ligindeki 81 maçta hakemler toplam 25 penaltıya hükmettiler. 16'sı gol oldu, 9'u kaçtı. Yaklaşık yarı yarıya! Kimler kaçırmamış ki... Boliç, Okocha, Letchkov, Ogün... Penaltı işi yıldız olmaya bakmıyor yani. Bir dolu faktör o an birleşecek, penaltı gol olacak, ya da kaçacak.

Dört büyüklerden G.Saray bu yıl hiç penaltı kazanmamış. Beşiktaş ile Trabzonspor birer penaltı kazanmışlar, ikisi de atamamış. Beşiktaş G.Saray'a, Trabzon G.Antep'e kaçırmışlar. Bunlar, maçı kazanmalarını engellememiş. F.Bahçe 3 penaltı kazanmış biri Boliç ile gol olmuş (G.Saray'a), öteki ikisi Boliç ve Okocha ile kaçmış.

En çok penaltının (5) verildiği 6. haftadaki atışların tümü gol getirmiş, 7. hafta kazınalan 4 penaltıdan 3'ü kaçarken, ancak 1'i golle sonuçlanmış. Ve penaltı çalan hakemler... Adnan Şeker rekortmen. Yönettiği iki maçta tam dört penaltı düdüğü var. Hasan Başdemir de iki maçta üç penaltı ile onu izliyor. Bir maç yöneten N.Kemal Demiroğlu ise beyaz noktayı tam iki kez göstermiş.


Bunları da Beğenebilirsiniz