Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Korkmaz: Yıldırım Arda'ya 30 milyon Euro verirdi

Galatasaray hem lige hem Avrupa kupalarına fırtına gibi başladı. Tıpkı lige ve Avrupa kupalarına başladığı gibi transferlerde de çok önemli hamleler yaptı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Takımda uzun süre kriz yaratan Lincoln giderken, Elona, Keita ve Gökhan Zan gibi Avrupa’nın önde gelen futbolcuları ve Rijkaard'ın önderliğinde üst düzey bir teknik kadro Galatasaray’a katıldı. Artık hem camianın hem de taraftarın Galatasaray’dan beklentileri büyük ve Galatasaray’da bu beklentilere daha ilk haftadan cevap vermeye başladı. Ya da olaya tersten bakarsak Reijkat Keita’yı alıyor yerine Brezilya Milli Takımında forma giyen Elona’yu oyuna sürüyor.

Bu tabloyu ve geçmişi Galatasaray’ın Rijkaard’tan önceki teknik adamı Bülent Korkmaz’a sorduk. Korkmaz Radyospor’da “Aydın Cingöz ile Gündem” programında çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte Bülent Korkmaz’ın sözleri:

DEFANSTA SORUN YOK
Galatasaray’ın defansında bana göre hiçbir sorun ve sıkıntı yok. Sorun olduğu yönündeki değerlendirmeler çok saçma. Eğer Galatasaray çok pozisyona giriyorsa, çok gol atıyorsa en büyük neden defanstır. Evet Galatasaray’ın defansı riskli futbol oynuyor, kaleci ile defansı arasında çok büyük boşluk var zaten dünya futbolu da oraya gidiyor. Galatasaray defansı sağlam. Riskli ama iyi futbol oynuyorlar.

EN KALİTELİ YERLİLER GALATASARAY’DA
Rijkaard’ın en büyük avantajı çok kaliteli futbolculara sahip. Türkiye’nin en iyi yerli futbolcuları Reijkard’ın elinde. Ayrıca çok pahalı olmasına rağmen nokta transferler yapıldı. Reijkart elinde iyi ve geniş bir kadro var. Ve bu avantajları iyi kullanıyor. Adnan Polat’a göreve geldiğimde şunu söyledim, bu takımdan bu yıl şampiyonluk beklemeyin ama yeni sezon da lig bitmeden 3-4 hafta önce Galatasaray şampiyonluğu kazanır. Ayrıca üst üste iki yıl şampiyonluk sözü vermiştim. Reijkard’ın avantajı şu. Yerli ve yabancı futbolcular sakat değiller ve hazır durumdalar. Sezon sonunda Reijkad’ın eline hazır oyuncular verdik. Ve tabiî ki Rijkaard büyük bir isim ve felsefesini Galatasaray’a yerleştirmiş görünüyor.

Geçen yıl ben futbolcuları kullanamadım çünkü sakatlıklar boğuştum. Benim şanssızlığım bu oldu.  Galatasaraylılığımızı önde tutarak görevi kabul ettim. Ayrıca yanlış transferler yapılmıştı. Benim için çok onurlu bir görevdi.

SARP VE LEO FRANCO’YU BEN İSTEDİM
Galatasaray’ın artık transfere ihtiyacı yok. Mustafa Sarp ve Le Franco’nun gelişinde bizim de etkimiz oldu. Her iki futbolcunun alınması için olumlu rapor sunduk yönetime. Özellikle Mustafa Sarp’ın çok geç fark edilmiş bir futbolcu olduğunu düşünüyorum.

AZİZ YILDIRIM ARDA’YA 30 MİLYON EURO VERİRDİ
Galatasaray’da çok önemli futbolcular var ama benim için yıldız futbolcu Arda’dır. Takımı için savaşan, zor şartlarda mücadeleyi bırakmayan bir futbolcu. Takımı için her şeyini veriyor. Göreve gelmeden önce Adnan Polat’a Arda’nın kaptan yapılmasını önerdim. Görevdeyken de çok bastırdım kaptan olması için. Galatasaray doğru olanı yaptı Arda’nın kaptan olması takımın performansının artmasında etkili oldu. Bunda da katkım var ve beni çok mutlu ediyor.
Bana göre Arda’nın değeri 30 milyon Euro. Eğer Galatasaray Yönetimi Aziz Yıldırım ile pazarlık yapsaydı bana göre Aziz Yıldırım Arda’ya 25-30 milyon Euro verirdi.

MEİRA’NIN GİTMEMESİ İÇİN ÇOK UĞRAŞTIM
Ben Meira’nın satılmaması için çok uğraştım, mücadele ettim ama satıldı. Burada teknik adamın isteğimi yoksa kulübün ekonomik durumumu öne çıkıyor buna bakmak lazım. Transferde harcanan paralara bakılırsa Galatasaray’ın ekonomik yapısı iyi ve Arda’yı bugün takımın başında olsam ben de kesinlikle sattırmazdım

AYNI TEPKİLER RİJKAARD’A GÖSTERİLMİYOR
Kewel çok takdir ettiğim bir futbolcu. Kewel’in özel bir durumu var. Bu konuya girmek istemiyorum ama 60-70 dakika  çok iyi performans gösterebiliyor. Ben de zaman zaman yedek bekletip oyuna aldım. Çok ciddi tepkiler gösterildi. Aynı uygulamayı Rijkaard yapınca ona gösterilmiyor. Bu da Türkiye’de bazılarının futbolu ne kadar iyi bilip bilmediklerini gösteriyor.

POLAT’IN İTİRAFI GÜZEL
Her şeyi açık açık konuşalım. Lincoln’ün alınması büyük bir hataydı. Fakat bir futbolcuyu bu kadar büyük paralar vererek aldıysanız ve iki yılda 15 milyon Euro’ya yakın bir bedel ödemişseniz en iyi şekilde kullanmak isteyeceksiniz.Sayın Başkan Lincoln’e çifte standart uyguladıklarını itiraf ediyorsa bu durum oldukça güzel. Ben hiçbir futbolcuma çifte standart uygulamadım. Kulüp eğer bir futbolcuyu takımın üstünde gösterirse kulüp ve takım zarar görür. Galatasaray bunu yaptı. Biliyorsunuz ben oynatmadığım zaman çok ciddi tepkiler aldım. Ben doğru olanı yaptım. Maalesef benim Lincoln konusundaki tavrım ve doğru uygulamam geç anlaşıldı ama olsun. Önemli olan Galatasaray takımının iyi yolda ve başarılı olması, yönetimin bunu anlaması.

EN BÜYÜK FAVORİ GALATASARAY
Galatasaray, bana göre bu sezon ligin en büyük favorisi. Yarış Fenerbahçe ile Galatasaray arasında geçer. İyi takım kurdular. Özellikle Galatasaray’ın kadrosu çok geniş. Fenerbahçe’de çok kaliteli futbolculara sahip. Beşiktaş’ta özellikle savunma hattında ciddi sıkıntılar yaşanacak gibi görünüyor. Nihat çok iyi bir transfer ve zamana ihtiyacı var. Eleştiriler çok erken.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz