Dünya Haberleri

  Korkmadı, Clinton ile el sıkıştı

  Hürriyet Haber
  07.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Somali’de ılımlı İslam’ın temsilcisi olan Devlet Başkanı Şerif Şeyh Ahmed, radikallerden gelen baskılara rağmen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın ile tokalaşmaktan çekinmedi.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Eritre’den El Kaide’den esinlenen Somali’de faaliyet gösteren Şebab Grubu’na destek vermeyi kesmesini istedi.

  Somali Devlet Başkanı Şerif Şeyh Ahmed ile Kenya’da görüşen Hillary, üç aydır Şerif hükümetini devirmek için saldırılarını arttıran Şebab’ın Somali’yi El Kaide üssü haline getirmek için kontrol etmeye çalıştığını savundu. Hillary Clinton, Başkan Barack Obama ve kendisinin, Somali’de Şerif liderliğindeki geçici hükümeti desteklediklerini de sözlerine ekledi.

  Somali’de Şeyh Ahmed’in hem ABD’nin temsilcisi, hem de kadın olması dolayısıyla Hillary ile tokalaşıp tokalaşmayacağı günün konusu olmuştu. Aşırı dinciler, Ahmed’in el sıkışması halinde “ABD kuklası olduğunu” kanıtlanacağını öne sürüyordu. Eski coğrafya öğretmeni Şeyh Ahmed, El Şebab örgütünün saldırılarına rağmen Mogadişu’da kontrolü elinde tutmaya çalışıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı