Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Korkma gel, davada yüzleşelim

  Nurettin KURT/ ANKARA
  11 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ağustos 2012 - 01:19

  12 Eylül davasında yargılanan, tedavi gördüğü GATA’da kendisini kontrole gelen doktorlara, “Benimle ne uğraşıyorsunuz, bırakın da öleyim” diyen 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren’e davanın müdahillerinden tepki yağdı.

  “Ölse de peşini bırakmayız” diyen müdahillerin açıklamaları şöyle:

  Dava açacağız

  78’liler Federasyonu’nun avukatı İlyas Tanyeli, “Ölse bile peşini bırakmayacağız, mirasçılarına ve Genelkurmay’a tazminat davası açarak hukuk davasını sürdüreceğiz” dedi. Tanyeli, şöyle konuştu: “Allah uzun ömür versin ama ceza yargılamasında sanık ölürse dava düşer. Biz bunun peşini bırakacak değiliz, hukuk davası ile peşlerini bırakmayacağız hukuk davasında mahkum ettireceğiz. İdam edilenler açısından müdahilliğimiz kabul edildi. Yargıtay onamasından sonra, TBMM kabul eder, Cumhurbaşkanı onaylar, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ceza infaz edilirdi. Meclis kurulana kadar geçen süreçte bazı idamların infazında sanıklar, Yargıtay onamasından hemen sonra kendilerini TBMM’nin yerine koyarak, devlet başkanı sıfatı ile idamları onaylayıp infaz ettiler.  Bu kişiler, öldürme emri vererek bizim müvekkillerimizi katlettiler, Evren, Tahsin Şahinkaya ve Genelkurmay Başkanlığı hakkında tazminat hakkımız var. Tamamen kişisel kusurlarıdır, kişisel cinayetlerdir. Bunların bedelini ödemeliler.”

  Yalan söylüyor

  Devrimci 78’liler Federasyonu Sözcüsü Yılmaz Cerek de şunları söyledi: “Dava açılırsa intihar ederim, diyordu. Ne oldu halk sahiplenmedi, tam tersine yaşama tutunmak için mücadele veriyor. Bence yalan söylüyor, mahkemeye gelmemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Gelsinler mahkemede kendilerini savunsunlar. Bu davanın bitmesini istiyorsa kendisi gelecek mahkemeye, dava bitecek. Acaba mahkeme ölümleri mi bekliyor? Uzatalım da ölsünler diye mi bekliyor? İfadeleri telekonferans sistemiyle alacaksan al veya getir mahkemeye ne yapacaksan yap. Yeter ki bir an önce dava sonuçlansın.”

  Gel, hesap ver

  12 Eylül davası müdahillerinden Avukat Ömer Kavili, Evren’e ”Korkma, eserin olan mahkemede, gel, yüzleş, hesap verebilmek bir erdemliktir” çağrısı yaptı.  TÖBDER Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Gülbudak’ın kızı Senem Gülbudak ile Terzi Fikri’nin oğlu Naci Sönmez’in avukatı Ömer Kavili şunları söyledi: “Kenan Evren ‘Bırakın da öleyim’ diyor. Bu bile kendi kararına bırakılmamalı. Yaptıklarını ve yaptırdıklarının ağırlığından kaçamaz. Söndürdüğü ve soldurduğu hayatların karşılığında kendisi mevki, makam  elde etmiştir. Hesap verebilir olmak erdemdir. Eğer hesabını verebilecekse mahkemeye gelsin. Kendi eseri olan mahkemede yargılanmaktan korkmasın.”

  Derdimiz o değil

  Muğla Barosu’nun müdahil avukatlarından Senih Özay ise “Derdimiz Kenan Evren değil” dedi. Özay şöyle konuştu: “Toplum dava avukatlarına ‘Neden iki ihtiyarla uğraşıyorsunuz’ diye soruyor. Ancak bizim derdimiz Kenan Evren ya da Tahsin Şahinkaya değil. Biz darbeci alt kadroları da sorgulamak istiyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı