Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Korkma!

HİÇ düşündünüz mü Mehmet Akif neden “Korkma” diye başlamış İstiklal Marşı’na! Neden ve kimden “Korkma” demiş?

Bu ülkenin çocuklarının her yerde, her konuda ve her iş için dünyadaki hiç kimseden aşağı olmadığını anlatmak istemiş. Ama biz yıllar boyu kıramamış bu korkuyu. Avrupa hayranlığı, yabancı hayranlığı almış başını gitmiş.

Terim, Denizli, Güneş bu ülkede Avrupa’ya, dünyaya ders vermedi mi? Bu ülkenin çocukları gerektiğinde NBA’de, Premier Lig’de, La Liga’da efsane olmadılar mı? Bu ülkenin çocuklarına bu ülkenin en çok para harcayan takımı neden bu kadar güvensiz! Neden bu takımın formasını alnının akıyla terletmiş, hayatları boyunca hiçbir kötü olaya bulaşmamış çocuklarına teknik direktörlüğü emanet etmezler ki! Neden! Kimden korkarlar!

Fenerbahçe’nin felsefesi “İstediğim oyuncuyu, istediğim teknik adamı alırım” olmamalı. Fenerbahçe’nin felsefesi Barça’dan da, Real’den de, Milan’dan da üstün olmalı. Kaybederken kural tanımazlık yapılmamalı. Fenerbahçe Stadı’nda oynanan maçta sürekli anonslar yapılarak, sürekli marşlar çalınarak son 10 dakika oy-na-na-maz! Öyle şampiyonluk helal olmaz. Fenerbahçe kazanırsa alnının akıyla kazanır. Kazanamazsa rakibini kutlamayı bilir.

Seçim sizin

Çok söze gerek yok bu günde. Dünya tarihinde çok az eşine rastlanır herhalde. Fenerbahçe tarihinde ise hiç hatırlamıyorum. Nasıl olur da televizyonun verdiği bir maçın skoru yanlış anons edilir. Nasıl olur da maç sürerken bir çılgın sürekli bağırır durur. Alt tarafı şampiyonluğu kaybedersiniz. Kime! Adam gibi adamın çalıştırdığı bir takıma.

Ertuğrul Sağlam bu ülkenin çocuğu. Ona Bursaspor’u teslim edenler ülke tarihinin en büyük başarısını yaşıyorlar şimdi. Helal olsun!

Artık ya “Korkmadan” yürürsünüz ya da yalnız kalırsınız. Seçim sizin. Sıra artık bir Türk’ün. Fenerbahçe artık kendi evladına bırakılmalı. Çünkü bu kadar acı bir şampiyonluk kaybettirmez size onlar. İsmi önemli değil. Format önemli değil. Önemli olan sözleşmesi bir yabancıdan daha sağlam olmalı. Yoksa “Sağlam” bir adam tarih yazmaya devam eder. Karadeniz’e doğan Güneş yüzünden kupa göremezsiniz. Karar sizin, seçim sizin.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI