« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Korkaklar kahraman olamaz

12 Dev Adam’ın kaptanı İbrahim Kutluay, Dünya Şampiyonası’ndaki başarılarının sırrını anlatırken, "Bu takımın en önemli özelliği kimseden korkmaması. Rakip kim olursa olsun, isminden, cisminden korkmadan mücadele ediyoruz" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
JAPONYA’da harikalar yaratan Basketbol Milli Takımımız’ın kaptanı İbrahim Kutluay, kazandıkları zaferlerin perde arkasını Hürriyet’e anlattı. "Takım olarak buraya gelirken bu başarıyı yakalayacağımızı biliyor ve inanıyorduk" diye söze giren İbrahim, kendilerini başarıya götüren sırrı şöyle dile getirdi:

"Kamuoyu, grupları görünce bizim burada pek bir şey yapamayacağımızı düşündü. Ama biz gruptan çıkmaya kararlıydık. Bu amaç doğrultusunda kenetlendik. Bu kenetlenme ve takım içi arkadaşlık bizi başarıya götürdü.

Gruplaşma kalmadı

Çok iyi bir kamp dönemi geçirdik. Geçtiğimiz yıla oranla daha uzun ve sert bir hazırlık dönemi geçirmemize rağmen en ufak bir problem çıkmadı. Düşünün, kamplara geliyorsunuz, 1.5-2 ay birlikte yaşıyorsunuz, mutlaka sorun çıkması lazım. Ama en ufak bir sorun çıkmadı. Bu da gençlerin saygılı, büyüklerin sevgi dolu olmasından kaynaklanıyor. Eskiden milli takımda küçük küçük gruplar vardı, şimdi takım halinde yaşıyoruz.

Geçtiğimiz yıllardan en büyük farkımız burada, kendisini göstermek için oynayan kimse yok. Herkes milli takımın bir yere gelmesi için mücadele ediyor ve bu doğrultuda birleşiyor.

Bu takımın en önemli özelliği kimseden korkmaması. Rakip kim olursa olsun, isminden, cisminden korkmadan mücadele ediyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, korkaklar kahraman olamaz.

Cenk’e özel sempatim var

Bu takımda Cenk’i kendime veliaht olarak görüyorum. Onda kendi gençliğimi görüyorum. Benim Fenerbahçe’de basketbola başladığım yıllarda Cenk’in babası Cem Akyol Fenerbahçe’de voleybol oynuyordu. Cenk’i ta o yıllardan, çocukluğundan beri tanıyorum. Sonra benim pozisyonumda oynamaya başlayınca, ona daha fazla sempati duydum. Bildiğim her şeyi ona öğretmeye çalışıyorum.

Kızım İrem bana çok uğurlu geldi. O doğduktan sonra Ülkerspor ile şampiyonluğa ulaştım, ardından, çok sevdiğim Fenerbahçe’ye transfer oldum ve burada da çok başarılı gidiyoruz."

Bunları da Beğenebilirsiniz