Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Körfez'den Rumlara şok uyarı

  Uğur ERGAN Metehan DEMİR/ANKARA
  28.11.2001 - 01:45 | Son Güncelleme: 28.11.2001 - 01:45

  Kıbrıs konusunun iyice gündeme yerleştiği bugünlerde, Rum Kesimi altı Körfez ülkesinden gelen şok uyarıyla sarsıldı.

  Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde Rum Kesimi'nden de olumlu adım atmasını isteyen altı Körfez ülkesi Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman, sorunun çözümü için Rumların adım atmamakta direnmesi halinde KKTC'yi tanıyabilecekleri sinyalini verdi.

  Türkiye'den atak

  Rumlar açısından bu şok gelişme geçen haftalarda yaşandı. Körfez ülkelerinin bu tavrı üzerine Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi hemen diplomatik atağa geçti. Rum ve Yunanlı diplomatlar tek tek Körfez ülkelerine giderek bu düşüncelerinden vazgeçmelerini istediler.

  Kısa süre içinde yaşanan bu gelişmelerden anında haberdar olan Dışişleri Bakanlığı hemen devreye girdi. Dışişleri Bakanı İsmail Cem, kurmaylarıyla birlikte yaptığı değerlendirme toplantısı sonucu, yakın tarihte Türkiye'nin Atina Büyükelçisi olarak göreve başlayacak Birinci Müsteşar Yardımcısı Yiğit Alpogan'ın bölgeye gönderilmesine karar verdi. Bunun üzerine Alpogan hemen bölgeye hareket etti. Altı günde altı ülkeyi gezen Alpogan, Körfez ülkelerinden Rumlara karşı izledikleri kararlı tutumu devam ettirmelerini istedi.

  üst düzey kabul

  Her ülkede Dışişleri Bakanı düzeyinde kabul edilen Birinci Müsteşar Yardımcısı Yiğit Alpogan'a Körfez ülkeleri, ‘‘Tavrımızda herhangi bir değişiklik yok. Biz Kıbrıs sorunun artık çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda, sadece Türkler'den adım atmasını beklemek doğru değil’’ mesajını verdiler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı