Dünya Haberleri

DÜNYA

  Körfez'de tehlikeli tırmanış

  Hürriyet Haber
  23 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ocak 1999 - 00:01

  Saddam Hüseyin, uçuşa yasak bölge olan Basra ve çevresine çok sayıda tank ve zırhlı araç, uçaksavar sevkediyor.

  ABD'nin Irak lideri Saddam Hüseyin'den kesin olarak kurtulma kararı almasından sonra, Körfez suları ısınmaya başladı. Bölgede, özellikle Irak'ın güneyinde tehlikeli bir hazırlığın göze çarptığı belirtiliyor. Nitekim, Bağdat yönetiminin, ülkenin güney kesimine çok sayıda tank ve zırhlı araç sevk ettiği haber verildi. Buna karşılık, ABD'nin de, Kuveyt'teki birliklerini takviye ettiği bildirildi.

  İngiliz yayın kuruluşu BBC muhabiri, müttefikler tarafından uçuşa yasak bölge ilan edilen güneydeki Basra kenti çevresine ve Kuveyt sınırına doğru yönelen sayısız tank ve zırhlı araçla, düzinelerce uçaksavar ve karadan havaya füze taşıyan aracın bulunduğu mevziler gördüğünü söyledi.. Bölgede devriye uçuşu yapan müttefik hava kuvvetlerine ait savaş uçakları, geçtiğimiz günlerde bölgedeki bazı mevzileri bombalamıştı..

  DÜŞMANA TERK EDİLMEYECEK

  Basra Valisi General Ahmed İbrahim Hamaş, gelişmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, bölgedeki savunmanın güçlendirilmesi için takviye yapıldığını söyledi. Bölge semalarındaki tüm düşman uçaklarının düşürülmesi için emir aldığını belirten Hamaş, ‘‘zorbayla her zaman savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz sağ olduğumuz sürece, Basra'yı düşmana terk etmeyeceğiz. Gerekirse, kentimizi ev ev savaşarak savunacağız’’ dedi.. Hamaş, elinde kimyasal ve biyolojik silah olduğu şeklindeki haberleri yalanladı.

  ABD'nin de, son günlerde Kuveyt'te bulunan ordusunu sürekli olarak takviye ederek güçlendirmeye çalıştığı bildiriliyor.

  ABD'nin Kuveyt'teki birliklerinin takviyesinin ardından, İngiliz askerleri de aynı ülkede konuşlandırılmaya başladı. Bölgeye, İngiliz savaş gemileri de gönderiliyor. Kuveyt'in Şuvaik limanına en son ulaşan gemi, İngiliz denizaltı avcısı fırkateyni Boxer oldu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı