Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Körfezde seferler başlıyor

  Hürriyet Haber
  29 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2000 - 00:01

  MARMARA Bölgesi’ndeki depremde, yolcu iskeleleri kullanılamaz hale gelen İzmit Körfezi’nde, vapur seferleri önümüzdeki ay yeniden başlayacak. İzmit Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Müdürü Ahmet Er, 17 Ağustos’taki depremden sonra durdurulan vapur seferlerinin, 5 Haziran'da yeniden başlayacağını söyledi.

  Vapurların, İzmit-Karamürsel arasında hafta içinde karşılıklı bir, hafta sonunda ise, isteğe bağlı seferler yapacağını bildiren Er, ’’Vapur, hafta içinde İzmit’ten 17.45’te, Karamürsel’den de 19.30’da hareket edecek. Yolcu taşıma ücretleri ise öğrenciye 400, sivile 600 bin lira olacak’’ dedi.

  Ahmet Er, günlük 1200 kişilik yolcu kapasitesi depremden sonra 2 bine çıkan Karamürsel-Hereke hattında, iş günlerinde 5, hafta sonunda da 4 sefer yapıldığını bildirdi.

  Gölcük ve Değirmendere iskelelerinin onarım çalışmasının henüz yapılamadığını da bildiren Er, şöyle konuştu:

  ’’Bu iskeleler, deprem sonrası suyun 25 metre altında kaldı. Halıdere, Ulaşlı ve Ereğli iskeleleri ise ağır hasarlı. Bir iskelenin onarımı 500 milyar liraya mal oluyor. Kendi kaynaklarımızla yapmayız. Değirmendere ve Gölcük için, geçici duba iskeleler yapılabilir. Bunun için de devlet desteğine ihtiyaç var.’’

  Ahmet Er, depremde hasar gören Atatürk gemisini 50 bin dolara restore ettiklerini, yıllık masrafı 40 bin dolar civarında olan İnönü’nün, kullanıma hazır olduğunu sözlerine ekledi. (A.A)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı