Ege Haberleri

EGE

  Körfez yeniden doğdu

  İZMİR, (DHA)
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.01.2012 - 22:56

  Yakın zamana kadar açık kanalizasyon olarak kullanılan, 2001 yılında 2 binin üzerinede olan kolibasilinin son yapılan ölçümlerde sıfıra indiği açıklandı.

  İZMİR Körfezi’ndeki değişimi 2001’den bu yana sürekli kontrol altında tutan Büyükşehir Belediyesi’nin her ay İZSU Laboratuvarı’na yaptırdığı analiz sonuçları, körfezdeki iyileşmeyi net bir şekilde gözler önüne serdi. 11 noktadan alınan numunelerde yapılan tahliller, İzmir Körfezi’ndeki su kalitesini belirlemek için kullanılan askıda katı madde, kolibasili ve bulanıklık verilerinin, son iki yıldır “Avrupa Birliği Yüzme Suyu Yönetmeliği” sınır değerlerinin çok altında olduğunu ortaya koydu.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile İZSU araştırma sonuçlarına göre, 1997’de yapılan ölçümlerde Körfez’de 100 mililitrede 3 milyonun üzerinde olan kolibasili miktarı, Büyük Kanal Projesi’ni takiben Güneybatı Atıksu Arıtma Tesisi’nin işletime alındığı 2001’de farklı noktalarda 2 binin üzerindeydi.

  Kolibasili değeri sıfıra düştü

  Büyük Kanal Projesi ve Körfez’in temizlenmesi için yürütülen çalışmalar sonrasında kolibasili değerleri, özellikle 2005’ten sonra giderek düştü. Büyük Kanal Projesi’nin revizyonuyla birlikte son iki yılda ise “0” değerinin görüldüğü istasyon sayısı arttı ve kolibasili değerleri, AB Yüzme Suyu ve Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği’nin çok altına indi. Askıda katı madde (deniz suyunda çökmeyen kimyasal maddeler, çürüyen planktonlar) değerleri ise sınır değer olan litrede 30 miligramın oldukça altında kaldı.

  Tüm çalışmalar, körfezdeki ekolojik çeşitliliğin gelişmesine de katkı koydu. Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi çıkış suyunun denize boşaltıldığı bölgede kuş popülasyonu artarken, Seferihisar Arıtma Tesisi’nin çıkış suyunun bırakıldığı Kocaçay ise katlanarak artan balık sayısıyla adeta yeniden doğdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı