Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Körfez yeni bir kanal projesiyle temizlenecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hollanda’dan alacağı dev makinayla körfezdeki çamurları emip, deşarj hattıyla Hekim Adası önündeki derinliğe gömecek.

GEÇEN hafta yazdığımız “Ankara duy sesimizi” ve “Gediz kurtulmadan Körfez kurtulmaz” yazılarımız müthiş ses getirdi. Onlarca telefon aldık. Çevreciler alkışlıyordu, ama “Yetkili ve etkililer yazılarımızı okuyor muydu?”
Mesajlar yerine ulaşıyor muydu? İşte tam bunları düşünürken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu aradı.
Körfezin iç körfez, orta körfez ve dış körfez olarak üçe ayrıldığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, sorunun iç körfezde olduğunu belirtti. 2011’in ilk mesai günü Başkan Aziz Kocaoğlu ile buluştuk ve İzmir’in çevre sorunlarını konuştuk. İzmir’e dökülen 16 dereden her yıl 2.5 milyon metreküp toprağın körfeze geldiğini belirten Kocaoğlu, “Bunların her yıl temizlenmesi gerekiyor. Su sirkülasyonun olabilmesi için Ragıppaşa Dalyanı’nda kanal açılması gerekiyor. Akıntı hızlanınca körfezdeki kirlilik de azalacak. Körfezi kendi haline bırakırsak kara parçası olacak” dedi. İzmir Limanı’nın da sığlaştığını üçüncü nesil gemilerin yanaşamadığını belirten Başkan Kocaoğlu, “Bu gemiler için 250 metre genişlikte, 16 metre derinlikte 3 kilometre uzunluğunda bir kanalın da açılması gerekiyor. Tabii, bunu limanın sahibi Ulaştırma Bakanlığı yapacak” diye konuştu. Körfez’de dip taramasının yapılabilmesi için ÇED Raporu alınması gerektiğini de vurgulayan Kocaoğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi koordineli çalışırsa körfezin temizlenebileceğini bunun için de Hollanda’dan dev tarama gemisi getirteceklerini söyledi.

Agora’da  define mi bulundu?

İZMİR’de körfez temizlenecek, çıkan çamurlar için yeni bir kanal projesi yapılacak. Gaziemir’deki fuar alanı ihaleye çıkılacak, Kültürpark’taki holler kongre merkezi olacak. Çöp sorununun çözümü için sadece Taşkesik’te değil, güneyde ve kuzeyde de çöpü enerjiye dönüştürecek, kokuyu dahi dışarıya vermeyecek kapalı tesisler kurulacak. Bunlar; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun heyecanla anlattığı projeler. İyi de bu kadar kaynak var mı İzmir’de? Bu sorumuzu Başkan Kocaoğlu’na yönelttik, “Sayın Başkan, projelere aktaracağınız kaynak var mı? Yoksa define mi buldunuz?” Kocaoğlu gülerek, “Agora’yı boşuna mı kazdık” dedi, “İzmir’in vadesi gelmiş kimseye borçu yok. Yıllık 300 milyon lira borç ödüyoruz. 2014’te bu rakam 143’e, 2015 yılında da 49 milyon TL’ye düşüyor” diyen Kocaoğlu, “İki yıl sonra ödeyeceğimiz borç miktarı 100 milyon TL azalıyor. Biz istersek İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak 4 yılı ödemesiz 15 yıl vadeli 1 trilyon TL kredi alabiliz. Borçlanıp yatırımları sürdürebiliriz. Çok iyi bir finans dengemiz var” diye sözlerini tamamladı.
Not: Aziz Kocaoğlu ile yaptığımız röportajın tüm detaylarını www.haberhurriyeti.com İnternet Gazetesi’nde okuyabilirsiniz.

İnciraltı yeni kent merkezi olacak

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni kent merkezinin İnciraltı olacağını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bölgenin planlamasını beklediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, Balçova ve Narlıdere’de açılan kuyulardan İnciraltı’nda yapılacak tesislere jeotermal su vereceğiz. O bölge sağlık turizminin ivme kazandığı alan haline gelecek. İnciraltı’nda termal oteller, SPA’lar, gediatri merkezleri, hastaneler, sağlık merkezleri olmasını istiyoruz. Planlama biterse hızlı bir şekilde yol alınacağını umuyoruz. Bölgede yatırım yapmak isteyen birçok grup var” dedi.

ÇEVRECİLERE ÇAĞRI

Çevre konusunda her türlü ihbarı, duyarsız çalışmaları ve resimleri bize iletebilirsiniz. Tabii güzellikleri de.
İbrahim Irmak Tel: 0533 414 24 57
cevreciiirmak@hotmail.com

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI