Dünya Haberleri

  Körfez Savaşı kurbanları aslında uranyum kurbanları mı?

  Hürriyet Haber
  04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Körfez Savaşı'nın üzerinden yaklaşık 10 sene geçmesinin ardından uzmanlarca yapılan son testler ürkütücü; bulgular, Körfez Savaşı'na katılan askerlerin "uranyum zehirlenmesine" maruz kaldıklarını ortaya koyuyor

  Körfez Savaşı'nın üzerinden yaklaşık 10 sene geçti ancak uzmanlarca yapılan son testler Körfez Savaşı'na katılan askerlerin "uranyum zehirlenmesine" maruz kaldıklarını ortaya koydu.

  Washington'daki Georgetown Üniversitesi'nde "nükleer tıp Profesörü" olan Dr. Asaf Durakoviç, Körfez Savaşı'nın 20. yıldönümü oyan bugün Paris'te bir açıklama yaparak "Körfez Savaşı Sendromu" adı verilen hastalığı tüm dünyaya duyuracak. Drakoviç, bu hastalığın, radyasyon zehirlenmesiyle ortaya çıktığını açıklayacak.

  Profesör Asaf Durakoviç'in bugün Paris'te düzenleyeceği konferansa, dünyaca tanınmış nükleer bilimadamları katılacak. 1980-88 yılları arasında süren Körfez Savaşı'ndan arta kalan uranyumdaki radyasyondan zehirlenen günümüzde halen çok sayıda Amerikalı ve İngiliz askerler ölüyor.

  İngiliz ve Amerikan Hükümetleri reddediyordu

  Yeni bulgular, İngiliz ve Amerikan Hükümetleri'nin iddialarını yok edecek cinsten. İngiliz ve Amerikan Hükümetleri, körfez Savaşı Sendromu olarak adlandırılan bu hastalığı görmezden geliyor ve askerlerinin, Körfez Savaşı'ndan kalma uranyumdan etkilenmiş olabileceğine ihtimal vermiyorlardı.

  Profesör Drakoviç, bugünkü konferansta, Amerikalı ve Kanadalı bilimadamlarından oluşan ekibinin bugüne kadar yaptığı çalışmaları ve sonuçlarını açıklayacak. Drakoviç, Körfez Savaşı'nda bulunan ve şu an hayatta olan askerlerin vücutlarının, yüksek oranda uranyumdan etkilendiklerini ve Körfez Savaşı Sendromu olarak adlandırdıkları hastalığın ancak savaşın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra ortaya çıktığını açıklayacaklar.

  Profesör Drakoviç'in çalışmaları 4 farklı uzman tarafından onaylanmasına rağmen, Amerikan Savunma Bakanlığı'nca dikkate alınmamış ve tüm bulgular reddedilmişti. Drakoviç, bundan sonraki aşamanın, tüm bu bulguları, Avrupa Nükleer Tıp Kurumu'na götürmek olduğunu söylüyor. Körfez Savaşı'na katılmış 17 asker üzerinde yapılan çalışmalar sonucu, katılımcıların 17'sinin de idrarında ve kemiklerinde yüzde 70 oranında uranyuma rastlanmış.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı