Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Körfez pisti direniyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yarış pisti Körfez Belediyesi ile motorsporcularını birbirine düşürdü.

Türkiye'de motorsporlarının kalbinin attığı Körfez Pisti'nin üzerindeki kara bulutlar dağılıyor gibi. Körfez Beldiyesi'nin pistin bulunduğu alana alışverişveriş merkezi yapmak istemesi üzerine, Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu ve belediye arasında bir tartışma başlamıştı. Arsanın kime ait olduğunu araştıran deftardarlığın hazırladığı rapor, otomobil sporları dünyasına umut veriyor. Rapora göre arsanın çoğunluğu Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ait. Arazi spor alanı olarak kullanılmak üzere Gençlik ve Spor Genel Müdürülüğü'ne verilmiş. Burdan da Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu'na tahsis edilmiş. Rapor şimdiye dek Körfez Beldiyesi'ne federasyonca verilen kiranın da, haksız yere alındığını ve bu paranın Maliye Bakanlığı'na verilmesini ve bundan sonra kira alınmamasını öneriyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu ve Federasyon Başkanı Mümtaz Tahincioğlu bu gelişmeden memnun. Körfez Belediye Başkanı Erhan Yenilmez ise bu yıl körfez pistinde yarış yaptırmamak için ‘‘legal veya illegal’’ her yolu deneyeceğini, inşaata başlayacağını ve bu konuda karar verecek kişinin kendisinin olduğunu söylüyor.

Kemal Mutlu (Gençlik ve Spor Genel Müdürü)

Rapor bizden yana

Belediye Başakanı seçmene pisti kaldırma sözünü verdiğini söyledi. Ben de pistin körfezin tanıtımı bir yana, ileride Türkiye'nin tanıtımına fayadası olacağını söyledim.

Başkan Yenilmez, bize halkın gürültüden şikayet ettiğini söyledi. Bizde Spordan Sorumlu Devlet Bakını Sayın Fikret Ünlü ve başkanla birlikte incelemelerde bulunduk. Etrafta hiç konut yok, tamamen denize açık bir yer. Buna rağmen, bakan yoldaki 8-10 kişiye şikayetleri olup olmadığını sordu. Onlar da gürültü duymadıklarını, ve yarışları izlediklerin söyledi. İkinci kez başka bir gruba aynı soruyu yönelttiğinde sadece bir kişi: ‘‘Bu yoldan hızlı geçiyorlar, kaza olacak diye korkuyoruz’’ dedi. Ancak şimdiye dek, kaza olmamış. Ben de federasyon başkanını aradım ve burdan geçişlere dikkat edilmesini söyledim. Bu incelemeler sırasında belediye başkanın tasız bir yaklaşımı oldu ama bakan hoşgörü ile karşıladı.

Sonra arsanın hukuki durumunu analiz ettirdik. Çoğunluğu bize spor alanı olarak kullanılmak üzere tahsis edilmiş. Bir kısmı belediye ait. Yarışlar için belediyeye kira verilmiş. Halubuki burası hazinenin yeri, bunu yapmaya hakları yok.

Defterdarlığa tespit yaptırdık. Hazırlanan rapor bizim çalışmalarımızın devam etmesi yönünde. Rapor ayrıca, belediyenin kira almaya hakkı olmadığı ve şimdiye dek belediye yatırılan paranın da maliye bakanlığına yatırılmasını istiyor.

Başkan diyor ki, ‘‘pisti burdan kaldırın, size yer göstereyim’’. Ama oralarda böyle bir yer yok. Yer olsa bile kamulaştırmaya ne onun ne de bizim paramız var. Spor alanı olarak ayrılmış bir yerden, ben genel müdür olarak herhangi bir proje için vazgeçememem. O kadar yatırım telef edilmemeli.

Erhan Yenilmez (Körfez Belediyesi Bşk.)

Asla yarış yaptırmam

Ben Körfez'de pist istemiyor değilim. Köy tarafında yer göstereyim oraya yapsınlar pisti. Bunu bir savaşa çevirdiler, ben de mücadeleye devam edeceğim. İnşaata başlayacağım ve bu yıl pistte yarış yaptırmayacağım. Yarış yapmaya kalkarlarsa burda onları 100 bin kişi tükürüğüyle boğar. Yarışların yapılmaması için legal illegal herşeyi yapacağım. Çünkü bizi hafife aldılar. Gençlik Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu deftarlık raporuna dayanarak Ankara'dan hüküm veriyor. Bu konuda karar mercii deftarlık değil ki. Körfezle ilgili kararı belediye başkanı olarak ben veririm.

80 desibelden sonra insan sağır oluyor. Burda gürültü 140 desibele kadar çıkıyor. Bir refarandum yapılsın, Körfez'in yüzde 10'u pisti istesin görevi bırakırım.

2 milyon dolarlık yatırımdan sözediyorlar. Ben oraya 30 milyon dolarlık yatırım yapcağım. Alışveriş, kültür merkezi ve spor alanlarından bahsediyorum. Denize tarafına marina, gölün ortasına bir göl lokantası yapılacak. Ayrıca bir suni kayak pisti de inşa edilecek. 500 veya bin kişiye orda iş vereceğim. 12 Fransız, 2 Türk şirketinden oluşan konsoriyom inşaat için bekliyor. İnşaat için zemin müsait değil diyorlar. Teknoloji çok ilerledi, ben Tayvan'a gitim, orda deniz'in üstüne kazıklarla bina yapıyorlar.

Mümtaz Tahincioğlu (Federasyon Bşk.)

Bizi kimse atamaz

Körfez pistinin yapımına Nisan 1993’de başlandı ve temmuzda faaliyete geçti. Pist bundan sonra sürekli gelişti. Yapımına başlanmasından 17 Ağustos depremine kadar 2 milyon dolar harcadık. Çok sulak bir arazi olduğu için ilk etapta 700 bin doları toprağa gömdük. Körfezin bütün suları orda birikip denize iniyor. Arazinin altına bir su toplama ağı yaptık. Pistin ortasındaki denizle birleştirdik. Tek avantajımız orda 1975'ten beri bir ralli-kros pistinin bulunmasıydı.

Depremden sonra pisste büyük bir hasar oluşmadı. İstanbul Üniversitesi hasar derecesini tespit etti ve onarım için öneride bulundu. Bu doğrultuda 50-60 bin dolar harcayarak bir tamirat yapacağız.

Depremden sonra kira ödemediğimiz için Körfez Belediye'si bizi mahkemeye verdi. Kira ödeyemedik çünkü organizasyonlar depremden sonra durdu.

Belediyeyi mahkemeye vermek için delil toplarken başlı başına güçlü bir delil olan defterdarlık raporu çıktı ortaya. Rapor arsanın yüzde 60'ının Milli Emlak ve Gençlik Spor Genel Müdürülüğü aracılığı ile bize tahsis edildiğini ortaya koyuyor. Ayrıca belediyeye ait olan bölümün 1974 yılında spor tesisi yapımı için verildiğini ve sonradan belediyenin kanunsuz olarak tapuyu kendi üzerine çıkardığını belirtiyor.

Bu raporla Milli Emlak bu araziyi geri alacaktır. Şimdiye dek belediyeye ödediğimiz 395 bin doları ve artı kdv'sini belediyeden talep edecektir.

Yenilmez, bugüne kadar bize normal bir belediye başkanın yaklaşımını göstermedi. Biz onun deyimiyle zengin çocuklar kulübü değiliz. Biz federasyonuz. Türkiye'de otomobil sporlarını geliştirmeyi hedefliyoruz. Körfezde sadece yarış yapmıyoruz. Eğitim yapıyoruz ve otomotiv sanayinin gelişimine katkıda bulunuyoruz. En önemlisi, Körfez'e de önemli bir ekonomik katkımız var. Başkan halkın gürültüden rahatsız olduğunu söylüyor. Eğer öyle olsaydı 1993'ten bu yana görev alan belediye başkanları bize bu şikayeti iletirdi.

Türkiye'nin tanıtımına büyük katkısı olan, uluslarası organizasyonlar yapıyor, daha büyükleri için hazırlanıyoruz. Bu nedenle yeni pistler için kaynak bulmakta zorlanıyoruz. Körfez bizim için çok değerli. Bizi kimse ordan atamaz.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler