İZMİR HABERLERİ

Körfez geçişi davasına İnciraltı toprak sahiplerinden tepki

DHA
12 Mayıs 2017 - 09:03Son Güncelleme : 12 Mayıs 2017 - 09:04

Körfez geçişi davasına İnciraltı toprak sahiplerinden tepki

DHA

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın İzmir Körfez Geçişi projesi Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açılmasına, İnciraltı 2. Nesil Toprak Sahipleri Platformu tepki gösterdi. Daha önce projeye desteklerini açıklayan Platform Başkanı Tayfun Karabulut, "Proje mühendislik harikasıdır. 'Hiç yapılmasın' yaklaşımı yanlıştır" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın İzmir Körfez Geçişi Projesi'nin yapımına olanak sağlayacak ÇED olumlu kararına yönelik iki ayrı dava birden açtı. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Doğa Derneği ve 85 kişi birlikte, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ise ayrı bir davayla projenin fizibıl olmadığı, imar planlarında yer almadığı, körfezi kirleteceği, sulak ve doğa alanlarına zarar vereceği gerekçeleriyle ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptalini istedi.

Proje'nin Balçova kesiminin çevresinde arazileri olan ve bölgenin planlanması için bekleyenlerden oluşan İnciraltı 2. Nesil Toprak Sahipleri Platformu'nun Başkanı Tayfun Karabulut, açılan davalara tepki gösterdi. Karabulut, "İtirazımız var, artık yeter! Geçmişe dönük bakıldığında sadece bizim İnciraltı planlarına değil, sistematik olarak birçok projeye itirazlarla, yapılması istenmedi. İnciraltı'nın gerçekten yeşille anılmaya devam edilmesi ve gelecek nesillere daha çok yeşil alanlar bırakılması için acilen planlanmasını istiyoruz. Ancak bu samimi sözümüz nedeniyle bile 1900'lü yılların başlarında bölgede yaşamaya başlayan bizlere 'rantçı' diyebiliyorlar. Bu zihniyetlerle yıllardır mücadele ediyoruz. Körfez geçiş projesi mühendislik harikası olacak. İzmir adına devasa bir projedir. Bu projeye 'Hiç yapılmasın' yaklaşımı kentin büyümesine engel olmaktır. Kuşların zarar göreceği düşüncesi yanlıştır. Geçtiğimiz yıl hizmete giren İzmit körfez geçişi Osman Gazi Köprüsü'ne kavis verilmişti. Bunun nedeni bölgede bulunan Hersek lagünü için, kuşların zarar görmemesi nedeniyle ek maliyetlerle yapılmış. Bunu düşünen iradeyi takdir etmek yerine, hala engel olmaktalar. Bugün Körfez geçişi projesine İzmir'in bütününde destek var. Bunu sokaklarda ve çevrelerimizde de aynı heyecanı görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın, İzmirli'nin heyecanına kulak vereceğini ve bu yıl 9 Eylül'de ilk kazma vurularak, istemezükçülere gerekli cevabın verileceğini bekliyoruz" dedi.

Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Körfez geçişi davasına İnciraltı toprak sahiplerinden tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 09 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Körfez geçişi davasına İnciraltı toprak sahiplerinden tepki haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:08
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı