Ege Haberleri

EGE

  Körfez’e nefes kanalı

  Hürriyet Haber
  04.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkan Piriştina döneminde önlemlerle, çevre kirliliği ve koku yönünden tehdit olmaktan çıkar İzmir Körfezi, yıllar sonra yine tehdit olmaya başladı.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi ve Ragıp Paşa Dalyanı’nda incelemelerde bulunarak Körfez’de su sirkülasyonu sağlayacak yeni proje hakkında bilgi aldı. Başkan Kocaoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü ile imzalanan protokolle İzmir Körfezi’nin tüm özelliklerinin ortaya konacağını ve ardından yapılacak kanal ile İç Körfez ile Dış Körfez arasındaki su sirkülasyonunun sağlanacağını söyledi.

  Yeniden hayat

  Başkan Kocaoğlu, “Bu araştırma, İzmir’e can veren Körfez ve Liman hayatını devam ettirmek için bugüne kadar yapılmış en detaylı çalışma olacak. Hem Liman arkasının derinleştirilmesi ve geliştirilmesi hem de İç ve Orta Körfez’deki yeterli sirkülasyonun sağlanabilmesi ve belki de denize girilmesinin sağlanması için bir kanal açacağız. Üniversitemiz ile birlikte Körfez’i adeta yeniden yaratmak için yola çıktık” diye konuştu.

  Su sirkülasyonu

  İZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan ve Atıksu Arıtma Dairesi Başkanı Faruk İşgenç ile birlikte hem Körfez’de hem de Ragıp Paşa Dalyanı’nda incelemelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çalışmaların tamamlanmasının ardından Körfez’deki su sirkülasyonunu sağlayacaklarını söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi tarafından başlatılan inceleme çalışmalarının önemine değinen Başkan Kocaoğlu, protokol kapsamında, İzmir Körfezi’nin tüm özelliklerinin ortaya konacağını ve Körfez’deki aktif fayların da belirleneceğini ifade etti.

  12 ay sürecek

  Dokuz Eylül Üniversitesi, Deniz Bilimleri Enstitüsü ile yapılan protokol çerçevesinde, İzmir Körfezi’nin akıntı sistemi ile sismik ve batimetrik (derinlik) özellikler ortaya çıkarılacak. Körfez’in ayrıca derinlik haritası ile jeolojik ve deniz tabanı morfolojisi de ölçülerek aktif tektonik özellikleri saptanacak, sıcak su çıkışları belirlenecek. Akıntı modelinin oluşmasının ardından derinleştirme, kanal açma ve batık gemilerin çıkarılması gibi uygulamalarla İç Körfez ile Dış Körfez arasındaki sirkülasyon artırılacak. Çalışmalar 12 ay sürecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı