Ege Haberleri

  Körfez’de hedef büyüdü

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de yıllarca kanalizasyon ve derelerin taşıdığı alüvyonların akmasıyla adeta zehirli çamura dönen Körfez’de yeni bir çalışma başlatıldı.

  Dip taraması ve su kalitesinin artırılması için başlatılan Büyük Körfez Projesi’yle kirliliğin yokedilmesi hedeflendi. Körfez’in kuzeyinde tabandaki çamurların temizlenmesi ve derinleştirme çalışması yapılacak. Sirkülasyon kanalı açılacak. Çiğli’deki İZSU’ya ait 7 bin dönüm arazi çamurların toplanması için kullanılacak. Dipteki çamuru çıkaracak 16 metre derine kadar tarama yapabilen aracın ihalesi yapıldı. Proje kapsamında Körfez’le ilgili verilerin sağlanması konusunda Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’yle işbirliği yapıldı. Liman’ın çevresinin derinleştirilmesi, ikinci konteyner limanı işlemini ise Ulaştırma Bakanlığı üstlendi.

  70 yıl önceki gibi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, amacın İzmir Körfezi’nin 70 yıl önce olduğu gibi kullanılmasını, yüzülmesini sağlamak olduğunu söyledi. Büyük Kanal Projesi’yle kirlilik akışının durduğunu, ancak buna ek tedbirler almak gerektiğini belirten Kocaoğlu, “Türkiye ve belki dünyanın en büyük geri dönüşüm projlerinden birini gerçekleştireceğiz. Hedef Körfezi ve limanı temizlemek, dünya ve İzmirlilerin kullanımınına sunmak. Yüzülmesi ana şart olma koşuluyla Körfez’in Kordon’la ilişkisini yeniden tasarlayarak işlevselliğini artırıyoruz. Kordon’un belirli yerlerine kayıkların, yatların bağlanabileceği, insanların yemek yiyebileceği mekanlarla ilgili çalışma yapıyoruz. Kordon’un yeni tasarımında kıyı deniz kullanımı açısında yeni fonksiyonlar yüklenlecek. Yat limanları, balıkçı barınakları bunu destekleyecek” dedi.

  Kocağlu, “Biz bu projeyi anlatırken billboard’larda ‘Ben körfezde yüzmeyi öğredim şimdi torunlarımla birlikte yüzeceğim’ sloganını kullandık. Ben de üniversite  yıllarında İzmir Körfezi’nde yüzdüm. Çalışmalar yapıldıktan sonra yeniden yüzmek istiyorum” dedi.

  Üniversite raporu

  Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şükrü Beşiktepe, 1995 yılından bugüne kadar Körfez’deki fiziksel, kimyasal ve biyolojik değişkenleri gözlemlediklerini, 2000 yılında devreye giren atıksu arıtma tesisinden sonra Körfez’deki parametlerde düzelmeler olduğunu söyledi. Prof. Beşiktepe, Büyükşehir Belediyesi’yle ortak proje başlattıklarını, Körfez’e kıyısal gözlem ve modelleme sistemi kurmak için harakete geçtiklerini belirtti.

  Büyükşehir’den 246 okula süt

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi 2005 yılından beri sürdürdüğü ‘Okul Sütü’ projesinde bu yıl çıtayı yine yükseltti. Geçen yıl 197 okuldaki 166 bin çocuğa süt dağıtan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl okul sayısını 246’ya, haftada 1.2’şer litre süt içindiği öğrenci sayısını da 207 bine yükseltti. Hem sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlamak, hem de üreticinin desteklenmesi amacıyla ‘sözleşmeli üretim modeli’ni uygulayan belediye, 2009 yılından bu yana, alımı Tire Süt Kooperatifi’nden yapıyor. Konak 19 Mayıs İlköğretim Okulu 4-D sınıfı öğrencilerinden Elif Tan, “Süt boyumuzu uzatıyor. Düzenli olarak süt içeceğim ” derken, Mehmet Keren, “Beynimiz ve dişlerimiz gelişiyor. Kemiklerimiz sağlamlaşıyor” dedi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı