"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Körfez’de bir koku hikayesi

BİR süredir İzmir Körfezi oturdu gündeme. "Koku yine başladı", "Atıklar denize gidiyor, "Büyük kanal sistemi yetersiz kaldı" denildi... Çeşitli iddialar ortaya atıldı. Eski belediye başkanları görüş bildirdi. "Büyük Başkan" Ahmet Piriştina’nın yanıltıldığı ima edildi. Projede öngörülenden küçük ve niteliksiz, atık sızdıran boru kullanıldığı ileri sürüldü. Bazı eski üst düzey belediye bürokratlarının zekasına bile göndermede bulunuldu.

*

Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü’nden sızan bilgiler iletildi. "Üst düzey İZSU" yetkililerinden bilgiler aktarıldı. Ben de özetle aktarıyorum:

"Projenin küçültme aşamasında ve arıtma sisteminin işletilmesinde idari hatalar. İZSU, proje küçültülüp devreye alındıktan sonra gerekli by-passları yapmamış, ihmal etmiştir. İzmir’in hala yüzde 40 civarındaki yerlemiş bölgelerindeki atık suların tamamı sistemin içine değil, derelere verilmektedir. Tabii, derelerden de körfeze akmaktadır. İzmir Körfezi’nin kirlenmesine göz yumulamayacağına göre, yapılması gereken tek acil çözüm bölgesel paket arıtma kurmaktır."

*

Körfez bombardımanına sessiz kalan Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, sonunda yazılı açıklama yaptı, Büyük Kanal Projesi’nin revize çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Teknik bilgiler verilen açıklamada, "Büyükşehir Belediyesi, çamurun bertarafı için ihale sürecinin de sonuna gelmiştir. Dünyadaki gelişmiş teknolojilere uygun çalıştırılacak tesis için 2 ay içinde ihaleye çıkılması ve takip eden 2 yıl içinde de inşaatın tamamlanması hedeflenmiştir" denildi.

*

"İzmirli hemşehrilerimizin de, derelerin ve körfezin kirletilmemesi konusunda gereken hassasiyeti göstermeye devam edeceğine yürekten inanıyoruz" denilen açıklamada, Körfez’de kaçak belirlenmediği, ekiplerin dere çıkışlarını sürekli denetlediği, boruların atık sızdığırdığı iddiasının yanlış bilgilenmeden kaynaklanmış olabileceği, denizdeki renk değişimine mevsimsel etkenlerin neden olduğu savunuldu.

*

Şimdi gelelim kafama takılanlara... Körfez’le ilgili ilk iddialar sıralanıp haberler yayınlandığında Büyükşehir neden sessiz kalmıştır? Cumartesi günkü açıklama, neden daha erken yapılmamıştır? İzmir’de yaşayanların, kentle ilgili, varsa önemli bir olumsuzluğu zamanında öğrenme hakkı yok mudur? (Suda arsenik olayının geç anlatılmasının yarattığı olumsuzluk unutulmuş mudur?) Metrodan sonra Körfez’in de yumuşak karın oluşturması mı beklenmektedir?

*

Görevini bilmediğim, bilgi sızdıran üst düzey İZSU yetkilisine de sözüm var: Sıraladığınız sorunları ve çözüm önerilerini genel müdürünüze, genel sekretere, Büyükşehir Belediye Başkanı’na illetiniz mi? İllettiniz de dikkate mi almadılar? Bir şey yapamıyorsanız, üst düzey yetkili olarak orada işiniz ne? Daha doğrusu ne iş yaparsınız?

*

Ve son söz: İZSU’da bir şeyler mi oluyor? Ya da olmuyor mu?
X