Koreli KEPCO 40 milyar dolarlık nükleer ihaleyi kaptı, hedefe Türkiye’yi koydu

Arzu ÇAKIR MORİN/PARİS
29.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın enerji devi Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) santral inşaa etme hayalini Güney Kore’ye kaptırdı.

BAE’ye nükleer santral yapımı için Güney Kore firması Korea Electric Power (KEPCO), Fransız konsorsiyumu karşısında 40 milyar dolarlık ihaleyi almayı başardı. Bu kayıp, üçüncü nesil nükleer santral üretiminde dünya devi olduğunu iddia eden Fransa için gerçek bir yıkım oldu. Koreli şirket ise bir sonraki hedefini Türkiye olarak belirledi. AFP’ye konuşan bir Koreli yetkili, “Henüz karar verilmedi. Türkiye’deki nükleer santral ihalesine de katılmayı düşünüyoruz” dedi.

60 yıl enerji üretecek

BAE’ye, her biri 1600 megawatt gücünde iki adet EPR tipi nükleer santral yapımı için, Koreli kamu kuruluşu Kepco tarafından oluşturulan Samsung, Hyundai, Doosan Ağır Sanayi, Westinghouse ve Toshibapour konsorsiyumuyla teklif veren KEPCO, BAE Nükleer Enerji Ajansı’nın onayını aldı. Dünyanın nükleer devleri Fransız EDF, GDF, Areva ve Total ortaklı Fransız konsorsiyumu, ihalede kaybeden taraf oldu. Güney Kore ile BAE önceki gün her iki tarafın Devlet Başkanlarının da katıldığı bir törenle anlaşmayı imzaladı. Anlaşmaya göre ilk santral 2077 yılına kadar, 60 yıl süreyle, enerji üretecek.

Fransa’yı teselli etti

Fransız nükleer sektörü, bu kontrata imza atabilmek için 2 yıldır mücadele veriyordu. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, geçen yıl çıktığı Körfez turuna eşlik eden Areva, GDF Suez ve Total de bu ihaleye talip olduklarını açıklamıştı. Körfez’deki nükleer maceraya başta katılmak istemeyen Fransız EDF baskılara dayanamayarak ihaleye katıldı ancak çabalar işe yaramadı. Emirlik Fransa’yı, ‘ilerde ek santral inşaatı için yeniden sipariş verebileceklerini’ söyleyerek teselli etmeye çalışıyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı