Dünya Haberleri

  Kore Yarımadası'nda savaş rüzgarları diniyor

  AA
  22.08.2015 - 14:08 | Son Güncelleme:

  Son günlerde aralarındaki gerilim giderek artan "düşman kardeşler" Güney Kore ve Kuzey Kore, sınırdaki bir köyde üst düzey görüşmeler gerçekleştiriyor.

  Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Birleşme Bakanı, yarımadada artan gerginliği yatıştırmak için Kuzey Kore'nin Güney Kore'den sorumlu en üst düzey yetkilisi ve ordunun genel politika bölümünün başkanıyla Panmunjom köyünde görüşüyor.

  Kore Yarımadasında savaş rüzgarları diniyor Kim Jong-un'dan sınır birliklerine 'Savaş durumuna geçin' emri

  Kuzey Kore, dün Güney Kore'nin sınırda yaptığı propaganda yayınını durdurması için yerel saatle 17.00'ye kadar süre vermiş, propagandaya son verilmezse ordusunun savaşa hazır olduğunu açıklamıştı.Kore Yarımadasında savaş rüzgarları diniyor

  Güney Kore'deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, 4 Ağustos'ta Kore devletleri arasındaki silahsızlandırılmış sınır bölgesinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan mayın patlamasından Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuştu.

  Bunun üzerine Güney Kore, 11 yıl sonra sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamış, Kuzey Kore de Güney'i propaganda yayınını sonlandırmaması halinde rastgele hava saldırıları yapmakla tehdit etmişti.

  Güney ve Kuzey Kore arasında perşembe günü karşılıklı top ateşi açılmış, sınır bölgesinde yaşayan halk tahliye edilmiş, Güney Kore hükümeti, Milli Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplanacağını duyurmuştu.

  Kore Yarımadasında savaş rüzgarları diniyor
  Tahliye edilen Güney Koreliler

  Kore Yarımadasında savaş rüzgarları diniyor

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı